Czy kolejnemu gdańskiemu kościołowi grozi zawalenie? Czy na stan kościoła mają wpływ przeprowadzane w sąsiedztwie roboty budowlane?

Wczorajsza telewizja regionalna TVP3 Gdańsk wyemitowała kilkuminutowy raport obrazujący stan kościoła św. Bartłomieja. Konstrukcja murów i sklepień kościoła jest niestabilna.

Zdołaliśmy się dowiedzieć, że poszczególne części konstrukcji murowych przemieszczają się w różnych kierunkach, co objawia się silnymi pęknięciami i szczelinami.  Wyraźne uszkodzenia nastąpiły na styku murów i empory. Posadzka empory uległa zniekształceniu po stronie południowej. Silne pęknięcia pierwszego przęsła od strony południowej wskazują na ruch wschodniej ściany prezbiterium.

Alarm dla kościoła św. Bartłomieja
Alarm dla kościoła św. Bartłomieja

Najdramatyczniejsza jest sytuacja kaplicy północnej, gdzie skala uszkodzeń murów i sklepień jest dowodem na silne uszkodzenia strefy fundamentowej. Po stronie południowej posadzka uległa zdeformowaniu (uległa obniżeniu o ok. 10 cm). Ulega deformacji od momentu położenia w latach 90-tych, jednak proces ten wyraźnie przyspieszył w ostatnim roku. Uszkodzenia nawy i kaplicy północnej wymagają w tej chwili już pilnych prac ratunkowych. Konieczna jest naprawa fundamentów budynku poprzez ich stabilizację i związanie nowym elementem konstrukcyjnym.

Alarm dla kościoła św. Bartłomieja
Alarm dla kościoła św. Bartłomieja

Zapytany przez nas o stan kościoła św. Bartłomieja Tomasz Korzeniowski (konserwator i  ekspert w zespole ratowniczym powołanym przez proboszcza) potwierdził, że  cały kościół wymaga natychmiastowego ratunku. Budynek przyjął stan alarmowy w roku ubiegłym i niewykluczone, że na brak stabilności wpłynęły przeprowadzane nieopodal roboty budowlane.

Przeczytaj też:

Alarm dla kościoła św. Bartłomieja
Alarm dla kościoła św. Bartłomieja

Wiemy, że konserwator miejski widział ok. rok temu te uszkodzenia. Wysłaliśmy do niego zapytanie w tej sprawie i poinformujemy o odpowiedzi, gdy tylko nadejdzie.

Gdańsk Strefa Prestiżu

One thought on “Alarm dla kościoła św. Bartłomieja

  • Rozpieprzyć te wszystkie stare budowle. Pobudujmy wieżowce na 30 pięter i więcej to był CEL BYLEGO PREZYDENTA I JEGO EKIPY PO TYCH WYBORACH NIC SIĘ NIE ZMIENI. Przyjdzie nam starym gdańszczanom wyprowadzić się z miasta.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.