Zapraszamy wszystkich chętnych do pojawienia się w stolicy polskiej klasycznej muzyki elektronicznej. Cekcyn Electronic Music Festival 18 i 19.08.2017

Vangelis, Jean Michel Jarre, Kitaro, Klaus Schulze, Tangerine Dream, Kraftwerk, a na rodzimym podwórku Józef Skrzek, Mikołaj Hertel, Władysław Komendarek, Marek Biliński, czy Sławomir Łosowski i Krzysztof Duda, to najbardziej charakterystyczne postaci z kręgu klasycznej muzyki elektronicznej. To właśnie ona już od 12 lat sprowadza co roku miłośników elektronicznych brzmień z kraju i zagranicy do Cekcyna – urokliwego miasteczka położonego w sercu Borów Tucholskich. Dwudniowe spotkanie fanów pełne jest rozmów o najnowszych trendach i wydawnictwach, nowościach technicznych w dziedzinie syntezatorów, sekwencerów i oprogramowania. Czas upływa tu również pod znakiem towarzyskich spotkań i spacerów w gronie dawno nie widzianych przyjaciół.

CEMF - Cekcyn Electronic Music Festival fot. Andrzej Drelich
CEMF – Cekcyn Electronic Music Festival fot. Andrzej Drelich

CEMF, czyli Cekcyn Electronic Music Festiwal, to autorski pomysł Marcina Chmary i Tomasza Florka, którzy do 2011 roku tworzyli projekt muzyczny ELECTRONIC REVIVAL. Do Cekcyna zapraszali największe nazwiska krajowej sceny muzyki elektronicznej, a także młodsze pokolenie, które przejmuje z powodzeniem pałeczkę po „Starych Mistrzach”. Te międzypokoleniowe mosty zaowocowały zresztą serią kooperacji, z których jedna będzie wieńczyła na scenie pierwszy dzień tegorocznego festiwalu. Wystąpią na niej Krzysztof Duda, Robert Kanaan i Przemysław Rudź, którzy zaprezentują obszerne fragmenty ich ostatniej płyty „3C”, poświęconej Trójmiastu, gdzie wymienieni muzycy mieszkają i tworzą.

Marcina Chmara projekt muzyczny ELECTRONIC REVIVAL  fot. Andrzej Drelich
Marcina Chmara projekt muzyczny ELECTRONIC REVIVAL fot. Andrzej Drelich

Istotnym walorem CEMF jest jego edukacyjny charakter. Organizatorzy zadbali o możliwość zaprezentowania się początkujących muzyków w ramach konkursu z wyjątkowo atrakcyjnymi nagrodami. Kilkumiesięczna preselekcja kandydatów wyłoniła grono wybranych – BROKEN QUANTIZERS, PROJEKT 888 i DOGS HEAD, którzy rywalizować będą między sobą pomysłowością, techniką i zmysłem kompozytorskim. Najlepsi, poza nagrodami rzeczowymi, zaprezentują się drugiego dnia festiwalu na koncercie plenerowym na brzegu malowniczego Jeziora Cekcyńskiego. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Wojciech Konikiewicz – pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej, od lat współpracujący z czołówką polskiego rocka, pojawiając się na płytach min. Lecha Janerki, Grzegorza Ciechowskiego i innych.

W tym roku ważnym aspektem festiwalu będzie zbiórka funduszy na pomoc okolicznym gminom, które zostały doświadczone ostatnimi nawałnicami. Zebrały one smutne żniwo, niestety z ofiarami w ludziach włącznie.

Warto przypomnieć, że środowisko „klasycznych elektroników” już raz pomagało w podobnych okolicznościach, kiedy w 2012 roku w pobliżu Cekcyna przeszła trąba powietrzna niszcząc kilkanaście kilometrów kwadratowych lasu. Organizatorzy mają nadzieję, że i tym razem uda się dołożyć własną cegiełkę w tej jakże szczytnej sprawie.

CEMF – Cekcyn Electronic Music Festival fot. Andrzej Drelich

Zapraszamy wszystkich chętnych do pojawienia się w stolicy polskiej klasycznej muzyki elektronicznej. Cekcyn Electronic Music Festival 18-19.08.2017

Gdańsk Strefa Prestiżu jest patronem medialnym Cekcyn Electronic Music Festival 2017.

Przemysław Rudź

Dodaj opinię lub komentarz.