Cytaty z przewodnika po Gdańsku Ph. Rothsteina (pamiątka z Hotelu Scheerbarts) 1894 rok.

Kąpielisko Westerplatte

Kąpielisko bałtyckie i kurort Westerplatte. Nowy Port.

Godny polecenia dzięki pięknemu położeniu i dobrym urządzeniom dojazd z Gdańska łodzią parową (od Bramy Świętojańskiej) pół godziny.

Piękny park, pawilon plażowy, nowy, odpowiadający wymogom nowoczesności, elegancki Dom Kuracyjny z pokojami gościnnymi, molo cesarskie.

Połączenie z miejskimi ujęciami wody źródlanej na Polankach. Telefon w Domu Kuracyjnym.

Przyjemna, osłonięta od wiatrów miejscowość wypoczynkowa. Bogaty wybór niedrogich, umeblowanych kwater letnich, z kuchnią lub bez; na życzenie możliwość stołowania się w Domu Kuracyjnym (restauracja H. Reissmann).

Kąpielisko Westerplatte

Bez opłaty kuracyjnej.

Zimne i ciepłe kąpiele morskie. Kąpiele solankowe z zawartością kwasu węglowego według patentowanej metody pana W. Lippera, polecane przeciwko reumatyzmowi, podagrze, bólom podbrzusza u kobiet, anemii, nerwowości, osłabieniu, dolegliwością żołądkowym i sercowym, chorobom skóry itd.

Pijalnie wód źródła lecznicze ciepłe kąpiele.

Połączenie między Gdańskiem i Westerplatte: łodzie parowe przed południem co godzina, po południu co pół godziny lub według potrzeby. Komunikacja statkami parowymi na trasie Westerplatte- Sopot trzy razy w tygodniu salonowym statkiem parowym Smok. Przejażdżki parowcem na Hel i do innych miejscowości Zatoki Gdańskiej.

Codziennie w Domu Kuracyjnym koncerty kapeli wojskowej. Bale.

Sezon kąpielowy: od 10 czerwca do 31 lipca i od 1 sierpnia do 30 września.

Sześciotygodniowy bilet zbiorczy ze wszystkich większych stacji kolejowych.

Bliższych informacji udzielają lekarze z Gdańska i Nowego Portu, jak również dyrekcja Gdańskiej Spółki Akcyjnej Podróży Parowych i Kąpielisk Morskich „Wisła” w Gdańsku, ul. Św. Ducha 84.”

Kąpielisko Westerplatte

Komunikacja Statkami Parowymi.

Gdańsk-Nowy Port (Westerplatte) od bramy Świętojańskiej od godz. 6 rano do 8 wieczorem, co godzina. Podczas sezonu kąpielowego po południu co pół godziny lub częściej według zapotrzebowania.

Ceny: I miejsce 25f., II miejsca 15f. od osoby.

Bilety grupowe (10 osób) I miejsca 2 mk., II miejsca 1 mk.

Na trasie do Nowego Portu względnie Westerplatte parowce zatrzymują się na wszystkich przystankach.

Kąpielisko Westerplatte

Na Westerplatte wieczorem oświetlona elektrycznie droga wiedzie przez zadbane skwery do cienistego parku, gdzie w Domu Kuracyjnym prawie codziennie odbywają się koncerty. Inne drogi prowadzą do kwater letnich, do urządzeń kąpielowych oraz do hali plażowej z restauracją.

Westerplatte jest własnością państwową i jest na długi okres wydzierżawione Towarzystwu Akcyjnemu „ Wisła”. Spółka ta, dzięki swojej niestrudzonej przez ostatnie lata działalności, umiała stworzyć z Westerplatte jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych. Obok luksusowej restauracji i urządzeń kąpielowych wybudowała wygodne letnie mieszkania, częściowo z kuchniami, umeblowane, które wynajmuje w korzystnych cenach, bez pobierania opłaty kuracyjnej. W 1893 skorzystano z 114 000 zimnych kąpieli.

Molem cesarskim o długości 800 metrów można dojść, wśród rozpryskujących się fal, aż do pięknej, pochodzącej z 1758 roku, latarni morskiej.

Około 20- minutowy spacer wzdłuż nowego basenu portowego poprowadzi nas do niewielkiej, cichej miejscowości Brzeźno.

Alicja Mianowska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

4 thoughts on “Ciekawostka z przewodnika po Gdańsku 1894 r.

 • Takich kurortów było nad Bałtykiem mnóstwo. A Westerplatte znane i wspominane jest dlatego, że w 1939 roku garstka Polaków przeciwstawiła się bohatersko niemieckim agresorom.

  Odpowiedz
 • Niesamowity klimat zdjęć i zapewne, wtedy morze było o wiele bardziej czyste. Polska była na bardzo wysokim poziomie, dopóki nas nie zaczęli znów niszczyć…

  Odpowiedz
 • „odpowiadający wymogą nowoczesności” – błagam, proszę poprawić ten dyskwalifikujący autora tekstu błąd!

  Odpowiedz
  • Dzięki, będziesz miał autora na sumieniu. Za chwile będzie powieszony i rozstrzelany.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.