Cytaty z przewodnika po Gdańsku Ph. Rothsteina (pamiątka z Hotelu Scheerbarts) 1894 rok.

Kąpielisko Westerplatte

Kąpielisko bałtyckie i kurort Westerplatte. Nowy Port.

Godny polecenia dzięki pięknemu położeniu i dobrym urządzeniom dojazd z Gdańska łodzią parową (od Bramy Świętojańskiej) pół godziny.

Piękny park, pawilon plażowy, nowy, odpowiadający wymogom nowoczesności, elegancki Dom Kuracyjny z pokojami gościnnymi, molo cesarskie.

Połączenie z miejskimi ujęciami wody źródlanej na Polankach. Telefon w Domu Kuracyjnym.

Przyjemna, osłonięta od wiatrów miejscowość wypoczynkowa. Bogaty wybór niedrogich, umeblowanych kwater letnich, z kuchnią lub bez; na życzenie możliwość stołowania się w Domu Kuracyjnym (restauracja H. Reissmann).

Kąpielisko Westerplatte

Bez opłaty kuracyjnej.

Zimne i ciepłe kąpiele morskie. Kąpiele solankowe z zawartością kwasu węglowego według patentowanej metody pana W. Lippera, polecane przeciwko reumatyzmowi, podagrze, bólom podbrzusza u kobiet, anemii, nerwowości, osłabieniu, dolegliwością żołądkowym i sercowym, chorobom skóry itd.

Pijalnie wód źródła lecznicze ciepłe kąpiele.

Połączenie między Gdańskiem i Westerplatte: łodzie parowe przed południem co godzina, po południu co pół godziny lub według potrzeby. Komunikacja statkami parowymi na trasie Westerplatte- Sopot trzy razy w tygodniu salonowym statkiem parowym Smok. Przejażdżki parowcem na Hel i do innych miejscowości Zatoki Gdańskiej.

Codziennie w Domu Kuracyjnym koncerty kapeli wojskowej. Bale.

Sezon kąpielowy: od 10 czerwca do 31 lipca i od 1 sierpnia do 30 września.

Sześciotygodniowy bilet zbiorczy ze wszystkich większych stacji kolejowych.

Bliższych informacji udzielają lekarze z Gdańska i Nowego Portu, jak również dyrekcja Gdańskiej Spółki Akcyjnej Podróży Parowych i Kąpielisk Morskich „Wisła” w Gdańsku, ul. Św. Ducha 84.”

Kąpielisko Westerplatte

Komunikacja Statkami Parowymi.

Gdańsk-Nowy Port (Westerplatte) od bramy Świętojańskiej od godz. 6 rano do 8 wieczorem, co godzina. Podczas sezonu kąpielowego po południu co pół godziny lub częściej według zapotrzebowania.

Ceny: I miejsce 25f., II miejsca 15f. od osoby.

Bilety grupowe (10 osób) I miejsca 2 mk., II miejsca 1 mk.

Na trasie do Nowego Portu względnie Westerplatte parowce zatrzymują się na wszystkich przystankach.

Kąpielisko Westerplatte

Na Westerplatte wieczorem oświetlona elektrycznie droga wiedzie przez zadbane skwery do cienistego parku, gdzie w Domu Kuracyjnym prawie codziennie odbywają się koncerty. Inne drogi prowadzą do kwater letnich, do urządzeń kąpielowych oraz do hali plażowej z restauracją.

Westerplatte jest własnością państwową i jest na długi okres wydzierżawione Towarzystwu Akcyjnemu „ Wisła”. Spółka ta, dzięki swojej niestrudzonej przez ostatnie lata działalności, umiała stworzyć z Westerplatte jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych. Obok luksusowej restauracji i urządzeń kąpielowych wybudowała wygodne letnie mieszkania, częściowo z kuchniami, umeblowane, które wynajmuje w korzystnych cenach, bez pobierania opłaty kuracyjnej. W 1893 skorzystano z 114 000 zimnych kąpieli.

Molem cesarskim o długości 800 metrów można dojść, wśród rozpryskujących się fal, aż do pięknej, pochodzącej z 1758 roku, latarni morskiej.

Około 20- minutowy spacer wzdłuż nowego basenu portowego poprowadzi nas do niewielkiej, cichej miejscowości Brzeźno.

Alicja Mianowska

4 thoughts on “Ciekawostka z przewodnika po Gdańsku 1894 r.

 • Takich kurortów było nad Bałtykiem mnóstwo. A Westerplatte znane i wspominane jest dlatego, że w 1939 roku garstka Polaków przeciwstawiła się bohatersko niemieckim agresorom.

  Odpowiedz
 • Niesamowity klimat zdjęć i zapewne, wtedy morze było o wiele bardziej czyste. Polska była na bardzo wysokim poziomie, dopóki nas nie zaczęli znów niszczyć…

  Odpowiedz
 • „odpowiadający wymogą nowoczesności” – błagam, proszę poprawić ten dyskwalifikujący autora tekstu błąd!

  Odpowiedz
  • Dzięki, będziesz miał autora na sumieniu. Za chwile będzie powieszony i rozstrzelany.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.