Bronisław LisArtysta-amator zafascynowany światłem w malarstwie impresjonistów, lubi zwiedzać galerie i muzea, interesuje się historią Pomorza Gdańskiego i Lęborka. Ze szczególną pasją podchodzi do rysunku historycznego; archiwalne zdjęcia, stare pocztówki, niejednokrotnie stanowią wzór dla powstających rysunków.

Przerysowuje używając lupy. Ta fascynacja poza odświeżaniem starych widoków, jest cenna sama w sobie dla historyków i historyków sztuki, jako rodzaj dokumentacji. Rysunki Bronisława Lisa zachowują pewien niepowtarzalny charakter, jest to historia rysowana ręką autora. Rysunek ten jest niezwykle precyzyjny, niemal fotograficznie przedstawia obrazy z przedwojennego Gdańska czy Lęborka. Prace te jednak zachowują  świeżość.

Bronisław Lis jest rysownikiem nastroju, oddanego za pomocą niezmiernie skromnych środków – czerni i bieli, światła i cienia. Jest w tym malarstwie wiele impresjonistycznych zabiegów (w oddawaniu szczegółów) nie ma tu jednak zmagania z kolorem i światłem, jest tylko czerń, biel i gama szarości. Bronisław Lis podjął jedną z najtrudniejszych dróg dochodzenia do własnej artystycznej prawdy; perfekcyjne odtwarzanie widzianego obrazu połączone z własnym sposobem na modelunek światła i cienia.

Miał już liczne wernisaże, w swoim dorobku artystycznym ma ok. 80 obrazów olejnych, ok. 900 rysunków i ok. 350 portretów. Jest autorem herbu Łęczyc oraz Nowej Wsi Lęborskiej

Gdańsk Strefa Prestiżu


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

One thought on “Galeria Bronisława Lisa

Dodaj opinię lub komentarz.