Mimo że azjatycka, przyszła do nas z zachodu Europy. Jej larwy żerują wyłącznie na bukszpanie. Jak dobrze się zadomowi, to zje cały żywopłot. W Rosji inwazja tych szkodników zeżarła w czasie trzech lat cały bukszpan na wybrzeżu Morza Czarnego. Samica składa do 400 jaj, a w ciągu roku pokoleń jest dwa albo trzy. Ćma nie ma naturalnych wrogów. Larwy często chowają się głęboko w bukszpanie i tym samym opryski chemiczne do nich nie docierają. A pułapki feromonowe są skuteczne, ZANIM dojdzie do rozwoju pierwszego pokolenia. A więc profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.

Ćma bukszpanowa, Didier Descouens, Wikimedia Commons

Bukszpan może rosnąć dziko. I rośnie, ale jest ulubioną rośliną w parkach i ogrodach historycznych.  Co oznacza połączenie tego motyla z bukszpanem w Gdańsku? Ogród Opacki w Oliwie wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 64. Dzisiaj udałam się tam na spacer. Obszar działalności Cydalimy perspectalis nasuwa mi podejrzenie o celowej jej hodowli przez GZDiZ.

Bukszpan w 2015 r.
Bukszpan w 2017 r.
Bukszpan obecnie

Te krzewy są nie do uratowania.

Ale Park Oliwski to nie tylko ćma bukszpanowa. Oto dębowe ławki. Jest ich kilkadziesiąt. Wszystkich nie obejrzałam, ale wystarczyło obejść zniszczone klomby przed Pałacem Opackim.  Ławki powstały w 2016 roku, są estetyczne, ufundowane przez darczyńców, każda z tabliczką dedykacyjną. Jednak po 6 latach wyglądają, jakby nikt nigdy ich nie konserwował. Wytarte, popękane, brudne tabliczki, odstają szczeble. Co na to donatorzy – b. radny Mirosław Zdanowicz, sekretarz Danuta Janczarek, Magdalena Adamowicz, której dedykowano pierwszą ławkę?

Po obejrzeniu ławek mój wzrok powędrował ku górze. Mamy również jemiołę. Jemioła rozpoczyna swoją ekspansję od drzew starych. Na skutek jej żywotności drzewo stopniowo obumiera. Ile drzew starych jest w unikatowym parku wpisanym do rejestru zabytków? Z liczby rozwidleń tego pasożyta można obliczyć, ile lat się nim nie zajmowano.

Albo uformowany cis przed Pałacem Opackim. Owszem, kwitnie na żółto, ale ja widzę, że żółte ma również igły. Usycha?

Żółknący cis

Nie tylko cis kwitnie. Również woda, w której nie ma ruchu. Pomijając nawet estetykę i utracone walory zabytkowe, to taki zakwit jest śmiercią dla organizmów żyjących w tym stawie. Żaden pracownik GZDiZ tu nie zagląda?

Kwitnący staw w martwej wodzie

Są również inne „atrakcje” w tym (jeszcze) pięknym parku historycznym. Co powiecie na pochylone drzewa nad ławką i ścieżką, uczęszczaną oczywiście przez ludzi? Pochyłe drzewa są  – bez dwóch zdań – atrakcyjne, dodają dużo klimatu, ale ile czasu potrzeba, ile wichur, by ten cenny stary drzewostan przestał istnieć? Należy je odciążyć i podeprzeć, i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo spacerujących.

W związku z powyższym i mając zwłaszcza na uwadze postępującą degradację zabytku, jakim jest Ogród Opacki im. Adama Mickiewicza w Oliwie, jego ekspozycję, walory historyczne i walory krajobrazowe, postanowiliśmy poprosić o kontrolę Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków p. Igora Strzoka oraz o rozważenie przez niego możliwości zawiadomienia prokuratury.

Anna Pisarska

2 thoughts on “Hodowla ćmy bukszpanowej w Parku Oliwskim

  • Wstyd wstyd wstyd
    Jedno z najczesciej odwiedzanych miejsc turystycznych w Gdansku
    Palma zabita, teraz umiera caly park
    Pomnik gospodarności Dulczessy, bliskiej kolezanki Karniwskiego.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.