Przedstawiamy trzy zdjęcia lotnicze Strzyży należące do Instytutu Herdera w Marburgu. Jest to  znana seria zdjęć lotniczych wykonanych w roku 1929.  Może być pomocna przy badaniu układu urbanistycznego dzielnicy oraz lokowaniu poszczególnych obiektów. Opis: Robert Krygier.

Fotografia 1

U dołu ul. Wita Stwosza (Kronprinzallee) powyżej ul. Polanki (Pelonkenweg), obie ulice są połączone linią kolejową Gdańsk Wrzeszcz – Stara Piła oddaną do użytku 1 maja 1914 r. Po zakończeniu I Wojny Światowej i nowym podziale granic linia ta znalazła się na obszarze Wolnego Miasta Gdańska i Polski, co spowodowało znaczące osłabienia znaczenia tej linii. Współcześnie po tym śladzie utworzono w latach 2013-15 Pomorską Kolej Metropolitalną, a linia kolejowa nosi nr 248.
Z prawej strony widoczny przebieg ul. Abrahama (Friedensschluß), zaś pośrodku (od dołu do góry) widoczna jest ul. Drożyny (Hermann-Löns-Weg).

U dołu po lewej stronie zdjęcia puste pole na którym za kilka lat zbudowana będzie zajezdnia tramwajowa Wrzeszcz.

Fotografia 2

Z prawej strony główna arteria komunikacyjna Gdańska, Al. Grunwaldzka, w owym czasie zwąca się Hauptstraße. Za cztery lata, gdy do władzy dojdzie znany wszystkim (niechlubnie) Austriak z wąsikiem, cały ów ciąg uliczny ciągnący się od Al. Zwycięstwa (Wielkiej Alei) do granicy z II RP w Kolibkach będzie nosił jego imię. Wraz z zmianą nazwy ulica otrzymała też nową numerację, która mimo upływu ponad 80 lat, po dzień dzisiejszy nadal obowiązuje.

U dołu zdjęcia ujrzymy mieszczące się tutaj się do 1920 r. budynki i place dawnej jednostki wojskowej, Wpr Train Bataillon Nr 17 (magazyny tej formacji widoczne są przy prawej krawędzi zdjęcia) oraz ulicę Szymanowskiego (Hohenfriedberger Weg) i jej zabudowę.

Od tej ulicy nieco w lewo, odchodzi w górę a następnie w lewo ul. Karłowicza (Torgauer Weg), natomiast w prawo mamy niezabudowany plac (dziś Pl. Piłsudskiego) na którym urządzono pętlę tramwajową.

Kolejna ulica biegnąca od Al. Grunwaldzkiej lekko po skosie (jeszcze nie w pełni zabudowana) to Al. Wojska Polskiego (Friedrich-Allee), skręcająca w górę w kierunku Oliwy.

Następna z kolei ulica to Chopina (Winterfeldweg) a u góry zdjęcia, po obu stronach obsadzona drzewami, jest ul. Abrahama (Friedenstraße).

Fotografia 3

Widok na niedawno zbudowane na Strzyży osiedle dla kadry urzędniczej (Beamten Kleinsiedlungs Genossenschaft). U góry zabudowa ulic Chopina (Winterfeldweg), Moniuszki (Zietenweg), Nowowiejskiego (Seydlitzweg). Poniżej od prawej do lewej ul. Wojska Polskiego (Friedrich – Allee), po której poruszał się tramwaj do Oliwy.
Po skosie od prawej do lewej biegnie ul. Zamenhofa (Rossbachweg). U dołu od prawej kolejno ulice Szymanowskiego (Hohenfriedbergerweg), Żeleńskiego (Kesseldorfweg) i Karłowicza (Torgauer Weg).
Nie ma jeszcze ulic Rolnej (Ranischweg) i Sychty (Mollwitzweg).

Robert Krygier

opracowała: Anna Pisarska-Umańska

2 thoughts on “Zdjęcia lotnicze Strzyży

  • Krygier a gdzie tu chciałeś Rolną widzieć????

    Odpowiedz
  • Czy wiadomo coś o białym domu z długim białym murem, położonym między dzisiejszą Al. Wojska Polskiego a Karłowicza?

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.