Rozmaitości

Monety kolekcjonerskie „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”

Seria „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” to seria monet kolekcjonerskich upamiętniających  wybitne postacie polskiego podziemia niepodległościowego. Przypomina o nich Narodowy Bank Polski już od 2017 roku.

Inaugurująca serię moneta przedstawiała Żołnierzy Niezłomnych, później pojawiły się monety  poświęcone Danucie Siedzikównie ps. Inka, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu ps. Witold i gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi ps. Nil.

Kilka dni temu na zaproszenie IPN Oddział w Gdańsku uczestniczyliśmy w NBP w prezentacji kolejnej monety. Ma ona nominał 10 PLN i prezentuje Zdzisława Brońskiego ps. Uskok, podoficera WP, członka Polskiej Organizacji Zbrojnej i Armii Krajowej, dowódcę oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WIN) na Lubelszczyźnie. Rewers zawiera wizerunek  Zdzisława Brońskiego, Order Wojenny Virtuti Militari, wstęgi w barwach Rzeczypospolitej Polskiej z symbolem Polski Walczącej oraz napis: 1912–1949. Awers to rozerwane kraty więzienne.

Zapraszam do relacji wideo z tego spotkania. Głos zabierali wicedyrektor NBP w Gdańsku Beata Liberadzka oraz dyrektor IPN w Gdańsku dr Paweł Warot. Na spotkaniu byli również obecni członkowie rodzin żołnierzy niezłomnych.

Anna Pisarska

One thought on “Monety kolekcjonerskie „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”

  • Jakoś zapomniało się autora zaprosić ……

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.