Najpiękniejsze we Wszechświecie obiekty głębokiego nieba, ale także nasz towarzysz kosmicznej podróży – Księżyc, w prawdziwych kolorach.
Po latach bywania na forach astronomicznych, podglądania fotografii, które żmudnie powstawały w nocy, zawsze w nocy, postanowiłam pokazać niektóre z tych arcydzieł. Są okupione nieprzespanymi nocami, wyrzeczeniami, zimnem, cierpliwością i przede wszystkim wielką pasją.
Najpierw galeria zdjęć Krzysztofa Podgórzaka. Z Krzyśkiem znamy się nie tylko z forum, ale także wspólnie łowiliśmy całkowite zaćmienie Słońca w 2012 roku w Australii. Zdjęć jest kilkanaście. Każde można otworzyć szerzej po kliknięciu przyciskiem toggle size. Opisy od autora.
Obserwatorium Astronomiczne na Teneryfie na tle gwiazd (łączny czas naświetlania około 3 godz) . Teneryfa. Wykonane aparatem lustrzanka obiektyw 100 mm.
Droga Mleczna widziana z Teneryfy z okolic wulkanu Teide (łączny czas naświetlania 108 minut ). Wykonane aparatem lustrzanka obiektyw 16 mm.
Wielka Galaktyka Andromedy M31 (łączny czas naświetlania około 2 godz). Wykonane z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.
Mgławica Koński Łeb w Orionie, do zdjęcia dołożyłem Księżyc z zachowaniem skali 1:1. Tym sposobem widać, jakim dużym obiektem jest Koński Łeb . Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.
Mgławica Koński Łeb w Orionie w kolorach RGB + wąskie pasmo Ha (H-Alpha). Tym sposobem rejestruje się więcej struktur mgławicy.
Droga Mleczna w Tatrach Bielskich w Łapszance. W tym roku odkryłem to miejsce. Wykonane aparatem lustrzanka, obiektyw 16 mm.
Księżyc z Józefowa, zrobione teleskopem 1250 mm. Zwiększyłem saturację na zdjęciu, dlatego widać prawdziwe kolory Księżyca. Każdy pierwiastek świeci w innym kolorze.
Mgławica Laguna i Trójlistna Koniczyna. Zdjęcie zrobiłem na Teneryfie. Wykonane aparatem lustrzanka.
Mgławica Bąbel i Gromada otwarta M52. Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.
Galaktyka Igła, dystans 30 mln lat świetlnych, w tle widać galaktyki Abell 347, dystans 220-240 mln lat świetlnych, czyli światło z czasów dinozaurów . Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.
Droga Mleczna ze schroniska Roztoki, obok drogi widać mgiełkę – to M31. Wykonane aparatem lustrzanka, obiektyw 16 mm.
Krzysiek jest doskonałym fotografem i fotografuje nie tylko Wszechświat, ale również łosie, żubry, ptaki, samoloty, kobiety i inne cuda. Tutaj możecie obejrzeć, co tworzy -> link.
Strona autora na fb -> link