Galeria

Najpiękniejsze we Wszechświecie – Krzysztof Podgórzak

Najpiękniejsze we Wszechświecie obiekty głębokiego nieba, ale także nasz towarzysz kosmicznej podróży – Księżyc, w prawdziwych kolorach. 

Po latach bywania na forach astronomicznych, podglądania  fotografii, które żmudnie powstawały w nocy, zawsze w nocy, postanowiłam pokazać niektóre z tych arcydzieł. Są okupione nieprzespanymi nocami, wyrzeczeniami, zimnem, cierpliwością i przede wszystkim wielką pasją.

Najpierw galeria zdjęć Krzysztofa Podgórzaka. Z Krzyśkiem znamy się nie tylko z forum, ale także wspólnie łowiliśmy całkowite zaćmienie Słońca w 2012 roku w Australii. Zdjęć jest kilkanaście. Każde można otworzyć szerzej po kliknięciu przyciskiem toggle size. Opisy od autora.

obserwatorium Teneryfa
obserwatorium Teneryfa

Obserwatorium Astronomiczne na Teneryfie na tle gwiazd (łączny czas naświetlania około 3 godz) . Teneryfa. Wykonane aparatem lustrzanka obiektyw 100 mm.

Droga Mleczna - Teneryfa
Droga Mleczna – Teneryfa

Droga Mleczna widziana z Teneryfy z okolic wulkanu Teide (łączny czas naświetlania 108 minut ). Wykonane aparatem lustrzanka obiektyw 16 mm.

Andromeda - Józefów
Andromeda – Józefów

Wielka Galaktyka Andromedy M31 (łączny czas naświetlania około 2 godz). Wykonane z  Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.

Mgławica Koński Łeb w Orionie, do zdjęcia dołożyłem Księżyc
Mgławica Koński Łeb w Orionie, do zdjęcia dołożyłem Księżyc

Mgławica Koński Łeb w Orionie, do zdjęcia dołożyłem Księżyc z zachowaniem skali 1:1. Tym sposobem widać, jakim dużym obiektem jest Koński Łeb . Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.

Mgławica Koński Łeb w Orionie
Mgławica Koński Łeb w Orionie

Mgławica Koński Łeb w Orionie w kolorach RGB + wąskie pasmo Ha (H-Alpha). Tym sposobem rejestruje się więcej struktur mgławicy.

Droga Mleczna w Tatrach Bielskich
Droga Mleczna w Tatrach Bielskich

Droga Mleczna w Tatrach Bielskich w  Łapszance. W tym roku odkryłem to miejsce. Wykonane aparatem lustrzanka, obiektyw 16 mm.

Księżyc - Józefów
Księżyc – Józefów

Księżyc z Józefowa, zrobione teleskopem 1250 mm. Zwiększyłem saturację na zdjęciu, dlatego widać prawdziwe kolory Księżyca. Każdy pierwiastek świeci w innym kolorze.

Mgławica Laguna i Trójlistna Koniczyna
Mgławica Laguna i Trójlistna Koniczyna

Mgławica Laguna i Trójlistna Koniczyna. Zdjęcie zrobiłem na Teneryfie. Wykonane aparatem lustrzanka.

Mgławica Bąbel i Gromada otwarta M52
Mgławica Bąbel i Gromada otwarta M52

Mgławica Bąbel i Gromada otwarta M52. Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.

Galaktyka Igła
Galaktyka Igła

Galaktyka Igła, dystans 30 mln lat świetlnych, w tle widać galaktyki Abell 347, dystans 220-240 mln lat świetlnych, czyli światło z czasów dinozaurów . Z Józefowa z obserwatorium domowego przez teleskop 580 mm.

Droga Mleczna ze schroniska Roztoki
Droga Mleczna ze schroniska Roztoki

Droga Mleczna ze schroniska Roztoki, obok drogi widać  mgiełkę – to M31. Wykonane aparatem lustrzanka, obiektyw 16 mm.

Krzysiek jest doskonałym fotografem i fotografuje nie tylko Wszechświat, ale również łosie, żubry, ptaki, samoloty, kobiety i inne cuda. Tutaj możecie obejrzeć, co tworzy -> link.

Strona autora na fb -> link

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.