151 nowych eksponatów, ścieżka komiksowa, otwarcie niedostępnych na co dzień pomieszczeń Muzeum, możliwość podziwiania panoramy Gdańska z 5. piętra wieży Muzeum, czy Mała Szkoła Artylerii dla najmłodszych, to atrakcje, które przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Wystawa, którą każdy powinien zobaczyć

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej jego dyrektor dr Karol Nawrocki oraz pracownicy wydziału edukacji opowiedzieli o atrakcjach, które przygotowali specjalnie dla odwiedzających Muzeum w nocy z 20 na 21 maja. Podczas konferencji dyrektor Muzeum odniósł się również do informacji o rzekomym odbieraniu przez darczyńców pamiątek.

Zwiedzanie ścieżką bohaterów komiksów

Zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej zostaną zaproszeni w niecodzienną „Podróż w czasie”. Zwiedzanie wystawy oraz budynku muzeum zostanie zorganizowane specjalnie przygotowaną ścieżką bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej – „Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna”, której bohaterami są eksponaty znajdujące się w Muzeum.

Inną atrakcją przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej dla zwiedzających jest możliwość zobaczenia, niedostępnych jeszcze dla odwiedzających pomieszczeń wieży Muzeum, tj. bibliotekę naukową czy sale edukacyjne. Z kolei w ramach „ścieżki panoramicznej” zostanie otwarty punkt widokowy na 5. piętrze Muzeum, z którego odwiedzający będą mogli podziwiać panoramę Gdańska.

Muzeum II Wojny Światowej

Na wystawie dla dzieci przygotowano specjalne warsztaty pt. „Podróż w czasie”. – Chcemy zapoznać odwiedzających z tą częścią wystawy, która cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających,  ponieważ od września tego roku będą odbywać się tam regularne warsztaty dla grup szkolnych.  –  powiedziała Elżbieta Olczak, pracownik wydziału edukacji Muzeum.

Muzeum II Wojny Światowej jak i jego oddział na Westerplatte będą otwarte dla zwiedzających już od godz. 19.00.  Muzeum będzie można zwiedzać do godz. 1.00, przy tym kasy Muzeum będą otwarte do godz. 24.00.  Cena biletu z okazji Europejskiej Nocy Muzeów wynosić będzie 1 zł.

Atrakcje dla najmłodszych i kolekcjonerów na Westerplatte

Sporo atrakcji dla odwiedzających czeka w oddziale Muzeum na Westerplatte. Dla pasjonatów militariów i eksponatów z okresu II Wojny Światowej udostępniony zostanie największy ocalały budynek po 90-letniej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Możliwość zwiedzenia budynku to nie lada gratka dla zwiedzających, zwłaszcza że budynek znajduje się na terenie wojskowym, a przez to nie jest na co dzień dostępny dla zwiedzających – Warto zapoznać się z tym obiektem chociażby z tego powodu, że już w najbliższym czasie, dzięki uprzejmości i współpracy z Morskim Oddziałem Straży Granicznej, budynek ten zostanie przekazany Muzeum, jako pierwszy obiekt muzealny przeznaczony na ekspozycję stałą, –  powiedział Mariusz Wójtowicz, kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte.

Na Westerplatte nie zabraknie rekonstruktorów, ale także żywej historii jak chociażby dwóch armat, wzór 1902, wyprodukowanych w 1917 roku. Armaty te były wykorzystywane w trakcie obrony Westerplatte. Również na Westerplatte przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży – Dla młodszych pasjonatów historii i militariów przygotowaliśmy małą szkołę artylerii. Młodzież będzie mogła m.in. wykonać parę zadań przy armatach i zdobyć certyfikat młodego kanoniera –  dodał Wójtowicz, kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte.

151 nowych eksponatów

Niebawem odwiedzający Muzeum II Wojny Światowej będą mogli podziwiać nowe eksponaty, które zostały przekazane Muzeum przez darczyńców. – Wyłącznie od 6 kwietnia tego roku Muzeum pozyskało 151 nowych obiektów. Już wkrótce będzie można je oglądać w Muzeum. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty, fotografie, znaczki, banknoty, czy obligacje. – powiedział dr Karol Nawrocki.

Mateusz Błażewicz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *