Pogorzała Wieś (Wernersdorf) w powiecie malborskim i gminie Miłoradz była najdalej na południe wysuniętą miejscowością Wolnego Miasta Gdańska i położenie jest jej największą atrakcją.


Miejscowość położona na obszarze Wielkich Żuławach Malborskich, w południowo-wschodniej części gminy, nad rzeką Nogat. Początek powstania wsi datowany jest na rok 1321. Jej wczesna nazwa – Wernersdorf prawdopodobnie pochodzi od imienia założyciela wsi – wielkiego mistrza Wernera von Orselna.

Wieś nie posiada zbyt wiele zabytków, stokilkudziesięcioletni budynek szkoły, dwór z osiemnastego wieku w posiadaniu Polhozu, wcześniej pegeerowski, kościół katolicki wielokrotnie przebudowywany (kościół ewangelicki nie zachował się), a jednak tu kończyło się WMG.

widok na Dorfstrasse

Edward Jankowski

One thought on “Pogorzała Wieś – tam, gdzie kończyło się WMG

  • Szkoła w Pogorzałej to 1909 r., a willa Karstenów (ten niby dwór) to raczej XIX/XX wiek, a nie XVIII. Listę wartych wymienienia, zabytkowych miejsc można uzupełnić o cmentarz ewangelicki (położony obok szkoły) z dosyć sporą ilością ciekawych nagrobków. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.