Wydarzenie: Europejska Noc Muzeów
Termin: 14/15 maja 2022 r. (sobota/niedziela) godz. 11:00-24:00
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku/teren Półwyspu Westerplatte

Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej i na Westerplatte
Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej i na Westerplatte

Europejska Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej, w nocy z 14/15 maja odbędzie się dwóch lokalizacjach, tj. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku .

Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej
Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej

Tego dnia główne obchody Europejskiej Nocy Muzeów zostaną poprzedzone kolejną odsłoną cyklu „Wejście w historię”, gdzie w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 11:00, na poziomie -1 zaprezentowane zostaną zabytki związane z osobą Władysława Bobińskiego – oficer WP, dowódca Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu. Następnie o godz. 14:00 przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Gdańsku zaplanowane zostało uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ks. Rogaczewskiemu – męczennikowi II wojny światowej, aresztowanemu 1 września 1939 r., osadzonemu w Victoria-Schule, następnie w obozie Stutthof, gdzie 11 stycznia 1940 r został rozstrzelany.

Europejską Noc Muzeów poprzedzą także wykłady naukowe dr Ludmiły Rybczenko historyka, zastępcę dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie, która w Sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w godz. 15:30 i 17:30 opowie słuchaczom, jak przed obecnie trwającą wojną na Ukrainie obchodzono Europejską Noc Muzeów. Równoległe do prelekcji w godz. 16:00-18:00, w Sali konferencyjnej im. J. Olszewskiego odbędzie się spektakl teatralny pt. „Obywatel Junod”, w ramach trwającego od 30 kwietnia Festiwalu Kultury Utraconej.

Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w tym roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 19:00 i potrwa do godz. 24:00, będzie można udać się na spacer z przewodnikiem pt. „Śladami Armii Krajowej.” Pierwszy z 10 spacerów rozpocznie się o 19:20, ostatni przewidziany jest na godz. 22:20 (spacery 20:00, 21:00 i 22:00 odbędą się w języku angielskim). Ponadto zwiedzić ekspozycję dedykowaną najmłodszym „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania,” o której opowiadać będzie przebrany w strój z epoki edukator Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także etiudy historyczne.

Część atrakcji w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w samym gmachu Muzeum będzie dostępna dla zwiedzających bez konieczności zakupu biletu. Wśród nieodpłatnych aktywności Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajdą się między innymi zajęcia edukacyjne pt. „Archeolodzy i ich praca” dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia. O swojej pracy opowiedzą także archeolodzy, którzy tej nocy w godz. 19:30-24:00 będą czekać na gości Muzeum przy czasowej ekspozycji „Kiedy się wypełniły dni…” na poziomie -3 muzeum. Tej nocy odwiedzając stanowisko World Battlefield Museums Forum (na poziomie -2), będzie można dzięki aplikacji WBMF na urządzenia mobilne, przenieść się w świat największych bitew w dziejach ludzkości.

Opuszczając mury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, warto także zajrzeć na plac przed gmachem muzeum, gdzie będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle drugowojennego zabytku – muzealnego Dodga WC 52, czy też nabyć muzealne gadżety oraz publikacje w okolicznościowych, niższych cenach. Dodatkowo przed siedzibą muzeum znajdować się będzie namiot edukacyjny, gdzie w godz. od 19:00 do 23:00, przewidziane zostały krótkie narracje edukacyjne, uzupełnione o przedmioty i fotografie, dotyczące wybranych aspektów działalności AK. Przed muzeum przewidziano także stoisko gastronomiczne z herbatą i kawą w cenie 1 zł.

Noc Muzeów na Westerplatte
Noc Muzeów na Westerplatte

W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2022, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przewidzianych zostało także szereg wydarzeń na terenie Półwyspu Westerplatte w godz. 17:00-22:30. Na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne:

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej im. Centrum Wyszkolenia Żandarmerii, które zorganizuje dioramę stanowiska ogniowego (nieopodal Wartowni nr 3) oraz Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kolej na Westerplatte” przewożący w godzinach 17:00-22:30, uruchomioną specjalnie na Europejską Noc Muzeów drezynę (każdorazowo, grupy do 25 osób)

Ponadto podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprowadzą 4 spacery edukacyjne w godz. 19:00, 19:40, 20:45 oraz 21:15. Centralnym punktem zwiedzania będzie wejście na teren wykopalisk, gdzie jesienią 2019 roku odkryte zostały pochówki polskich obrońców Westerplatte. Trasa spaceru obejmie kolejno punkty: stacyjka kolejowa – Magazyn nr 1 – Fort – Cmentarz Obrońców – Nowe Koszary – Wartownia nr 3

Równolegle do spacerów prowadzonych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte w godz. 17:50, 18:10, 18:40, 19:30 oraz 19:50 dla grup 20-osobowych, przewidziano spacery przewodnickie (okolice wystawy „Dzieje Krzyża..” – makieta WST).
Tej nocy na Westerplatte uczestnicy będą mogli także wysłuchać ETIUD kulturalnych „7 zniczy u stóp kopca” w wykonaniu młodych aktorów, którzy od godz. 20:00 do 22:00 recytować będą poezję wojenną.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.