Wydarzenia i informacje

Promocja książki, wernisaż wystawy i „Rozmowy z katem” w MIIWŚ w Gdańsku

Zapraszamy na trzy wydarzenia organizowane w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: 27, 28 i 29 września. Poniżej informacje prasowe, które otrzymaliśmy:

  • wydarzenie: spektakl pt. „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego na podstawie adaptacji teatralnej Zygmunta Hübnera.
  • miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Sala konferencyjna im. J. Olszewskiego
  • termin: 27 września godz. 19
  • Bilety w cenie: 30 zł normalny | 20 zł ulgowy dostępne tutaj: Wybór terminu (muzeum1939.pl)

W 1949 roku Kazimierz Moczarski, dziennikarz, z wykształcenia prawnik, żołnierz Armii Krajowej, został osadzony przez władze komunistyczne w jednej celi mokotowskiego więzienia w Warszawie ze zbrodniarzem odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, katem warszawskiego getta, oficerem SS Jürgenem Stroopem. Umieszczając Moczarskiego ze zbrodniarzem władze komunistyczne chciały złamać psychikę polskiego bohatera wojennego i działacza AK. Wraz z nimi wyrok odbywał Gustaw Schielke, niemiecki policjant.

„Rozmowy z katem”, powstałe w oparciu o osobiste doświadczenie Moczarskiego, to poruszające studium tyranii i zniewolenia osobowości, obnażające funkcjonowanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów: hitlerowskiego i stalinowskiego.

  • autor Kazimierz MOCZARSKI
  • adaptacja Zygmunt HÜBNER
  • reżyseria Michał CHOROSIŃSKI
  • muzyka Marcin POSPIESZALSKI
  • scenografia i kostiumy Marek MIKULSKI
  • projekcje Maciej MIKULSKI
  • inspicjent, sufler Marta BARASZKIEWICZ

W spektaklu wykorzystano film animowany „Sprawa Moczarskiego” w reżyserii Tomasza Siwińskiego.

Obsada:

Jürgen Stroop Sławomir GRZYMKOWSKI

Kazimierz Moczarski Łukasz LEWANDOWSKI

Gustaw Schielke Radosław OSYPIUK

Statysta:

Strażnik Piotr KOWALSKI

Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Partner wydarzenia: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

 

  • wydarzenie: promocja książki dr Alicji Bartnickiej Światopogląd w działaniu. Heinrich Himmler i jego wizja rasowego imperium III Rzeszy. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania z historią”.
  • miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala kinowa, poziom -3
  • termin: 28 września godz. 17
  • wstęp wolny

Kim naprawdę był jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości? Jaki był jego stosunek do ideologii narodowego socjalizmu? Jakie było miejsce Polski w planach Himmlera? Odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć w książce Światopogląd w działaniu. Najbliższa odsłona „Spotkań z historią” przybliży czytelnikom tę publikację. Będzie również okazją do bliższego poznania autorki tego opracowania naukowego. Tradycyjnie już nie zabraknie pytań i dyskusji z udziałem publiczności.

Rozmowę z autorką poprowadzi dr Tomasz Ceran, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Tylko tego dnia będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie!

Światopogląd w działaniu to naukowe opracowanie o charakterze monografii, które skupia się na całościowym ujęciu roli Heinricha Himmlera w polityce okupacyjnej III Rzeszy. Publikacja pozwala lepiej zrozumieć charakter niemieckiego narodowego socjalizmu. Obszerna monografia składa się z czterech zasadniczych rozdziałów poprzedzonych wstępem. Część główną książki uzupełnia wyczerpująca bibliografia oraz indeks nazwisk i nazw geograficznych.

Książka do nabycia również online: Światopogląd w działaniu 

  • wydarzenie: wystawa pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce”
  • miejsce: sala wystaw czasowych MIIWŚ, poziom -3
  • termin: 29 września godz. 12
  • wstęp wolny, ekspozycja będzie czynna w dniach 29 wrzesień 2023 r. – 7 styczeń 2024 r.

Gościem honorowym wydarzenia będzie Timothy L. Kuzma – Prezes Polish Falcons of America (Sokoły Polskie Ameryki). Sokolstwo Polskie w Ameryce to działająca do dnia dzisiejszego organizacja społeczna, której początki sięgają końca XIX w. W swych założeniach łączy krzewienie kultury fizycznej z ideą służby Ojczyźnie. W latach 1917–1919 około 5–6 tys. członków Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce wstąpiło do tworzonej we Francji Armii Polskiej (armii gen. Hallera) i wzięło udział w walkach o kształt polskich granic. Podczas II wojny światowej organizacja zaangażowała się w niesienie pomocy okupowanemu krajowi oraz lobbing w sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 2019 r. prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy L. Kuzma przekazał do zasobu Instytutu Pamięci Narodowej dokumenty i artefakty zgromadzone w archiwum organizacji. Do IPN trafiły zza oceanu dwie tony dokumentacji stanowiącej świadectwo przeszło stuletniej działalności sokolstwa i jego wkładu w walkę o niepodległą Polskę. Na bazie tej ogromnej i bardzo różnorodnej kolekcji Archiwum IPN przygotowało wystawę pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.

Na wystawie – zaprojektowanej w formie symbolicznych sokolich gniazd – zostanie zaprezentowane niemal czterysta unikatowych eksponatów. Wśród nich znajdować się będą m.in.: list przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża Heleny Paderewskiej do wybitnej działaczki polonijnej Agnieszki Wisły czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski” przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. prezydentowi Stanów Zjednoczonych Woodrowowi Wilsonowi oraz wszystkim ambasadorom rezydującym w Waszyngtonie.

Ekspozycja, która zostanie zaprezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dodatkowo zostanie rozbudowana i uzupełniona o moduły przybliżające historię i prace Sokoła Polskiego w Ameryce: początki i organizację związku, jego militaryzację i czyn zbrojny podczas I wojny światowej, promowanie rozwoju fizycznego, działalność podczas II wojny światowej oraz podtrzymywanie łączności z Polską. Odwiedzający będą mogli zobaczyć niepokazywane wcześniej mundury oraz artefakty sportowe.

  • Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Polish Falcons of America, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
  • Partnerzy: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.​​​
  • Patroni medialni: Telewizja Polska SA – Oddział w Gdańsku, Radio Gdańsk.
  • Projekt wystawy: 7muz.pl.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *