Opiszmy razem – zdjęcie nr 004

Zapraszamy do identyfikacji zdjęcia – miejsca wykonania, budynku,  ludzi, zawodów.
Nie jest to konkurs. Opiszmy razem to miejsce.
Swoje sugestie i podpowiedzi proszę umieszczać najchętniej pod artykułem na tej stronie.

Pocztówka została wysłana 7 maja 1910 roku.

Druga strona

Gdańsk Strefa Prestiżu  & Wydawnictwo Oskar

4 thoughts on “Opiszmy razem – zdjęcie nr 004

 • Ernst Piepjohn – Karthauser Str 118
  Hubert Piepjohn – Siedlungsstraße 9

  pierwszy adres bardzo zbliżony ale zawód wymieniony w książce adresowej to „robotnik”…. i to mi nie pasuje. Numer 18 czy 118 – to mniej mnie męczy bo dane w Baupolizei to rok 1942 czyli 30 lat później niż na zdjęciu i mogła nastąpić np. zmiana numeracji??

  Odpowiedz
  • Kartuska do 1898 roku składała się z 3 odcinków. Każdy miał inną numerację. W 1900 zmieniono numerację na jedną – obiegową, ale dopiero w 1933 na parzysto-nieparzystą. Być może jest to 118 z 1942 r. Jeśli tak, to dom stał na terenie obecnego parkingu między Kartuską a Zakopiańską, naprzeciwko wieżowca 119 (numeracja zachowała się). Jednak w spisie z 1938 Ernsta nie ma, jest Hugo – Kartuska 90 i to jest ten długi budynek przy Kartuskiej.

   Odpowiedz
 • Mam. W spisie z 1910 roku jest Ernst Piepjohn na Stadtgebiet 18, Korbmacher – wyroby wikliniarskie. Faktycznie pod nazwiskiem jest Korbmacher, teraz widzę. Stadtgebiet 18 to obecnie Trakt św. Wojciecha 69, pizzeria i przejście nad Traktem. Budynku nie ma, bo nie wydaje się, by ta budka była jakąkolwiek pozostałością po tym domu.

  Odpowiedz
 • Zdjęcie jak zdjęcie, nie jestem z Gdańska więc nic mi nie mówi. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że pani wyglądająca przez okno jest bardzo ładna. Ech kiedyś to były kobiety.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *