Jak wynika z międzynarodowego badania dyrektorów finansowych CFO Survey, prognozy dla polskiej gospodarki na rok 2016 są dobre. Raport firmy doradczej Deloitte przewiduje wzrost gospodarczy, mimo niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej w Europie i na Bliskim Wschodzie.

„Dziewięciu na dziesięciu badanych oczekuje, że wzrost PKB w najbliższych miesiącach nie przekroczy 3,5%. Blisko 50% z nich jest zdania, że będzie on w przedziale 2,6-3,5%. Aż 56% CFO uważa, że poziom niepewności ekonomicznej w Polsce jest standardowy. To znacznie lepszy wynik od osiągniętego wśród CFO z innych krajów Europy, gdzie nawet 70% ocenia tę niepewność jako większą od przeciętnej.” – czytamy w komunikacie z badania.

Zdaniem autorów raportu prognozy te są wiarygodne, gdyż w poprzednich latach były przybliżone do rzeczywistej sytuacji. Badania na kolejny rok zostały przeprowadzone w październiku. Większość menedżerów nie oczekuje znacznej zmiany poziomu bezrobocia nad Wisłą. 44% z nich sądzi, że zmniejszy się „nieznacznie”, 21%, że nie zmieni się, zaś 24% twierdzi, że trochę się zwiększy. Około 70% dyrektorów finansowych spodziewa się, że inflacja nie przekroczy 2%. Część z nich (18%) bierze także pod uwagę wystąpienie zjawiska deflacji. Kryzys w Grecji nie wpłynął ich zdaniem znacząco na polski PKB. Załamanie chińskiej gospodarki pogorszyło jednak nieco nastroje europejskich CFO.

Jak wynika z badań, w październiku zmniejszył się poziom niepewności ekonomicznej w Polsce. 56% CFO uważało go za standardowy, a jedynie 33% za wysoki. To zdecydowana poprawa w stosunku do badań przeprowadzanych wcześniej. Polska gospodarka ma się nadal dobrze rozwijać. Aż 50% menedżerów twierdzi, że perspektywy finansowe w ciągu najbliższych miesięcy będą „lepsze” lub „znacznie lepsze” – wynika z raportu.

Na polską gospodarkę mogą wpłynąć także decyzje legislacyjne nowego rządu. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć, co będzie się działo w kolejnych dwunastu miesiącach. Raport firmy Deloitte napawa nas jednak optymizmem.

 

Paweł Tabędzki, Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.