15 grudnia br. o godz. 18-tej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się koncert zespołu „Złe Psy” zatytułowany „Piękna nasza Polska cała”.

Zespół ten wykonuje szeroko pojętą muzykę rockową i bluesową. Został założony w 1999 r. przez Andrzeja Nowaka – kompozytora, producenta, dawnego gitarzystę zespołu TSA; autora ponad 80 płyt, uznanego przez prestiżowy amerykański magazyn muzyczny „Guitar Player” za jednego z najlepszych gitarzystów lat 80 – tych XX w.
Skład zespołu kilkukrotnie ulegał zmianie. Jego nazwa nawiązuje z jednej strony do zamiłowania jego lidera do psów rasy pittbullterier, z drugiej zaś do przydomku, jaki zyskał Nowak w czasie swego pobytu w USA, mianowicie „Bad dog” (czyli „Zły pies”).

Koncert odbył się pod patronatem Grupy Energa. Patronat medialny objęła TVP Gdańsk, Radio Gdańsk oraz Gdańsk Strefa Prestiżu.

Wśród gości honorowych znaleźli się przedstawiciele władz województwa pomorskiego, Izby Skarbowej w Gdańsku, a także gdańskich stowarzyszeń, np. Stowarzyszenia „Godność”, Gdańska Rodzina Katyńska i in.

Zebranych gości przywitał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki , trzymając na ręku swoją ośmiomiesięczną córeczkę Kasię. Tłumaczył, iż z powodów logistycznych musiał zająć się córeczką.

Dodał, że piosenki , których za chwilę wysłuchamy będą przepełnione patriotyzmem. Będą mówiły o przekazywaniu wartości i historii młodemu pokoleniu, stąd tak ważna obecność dzieci na widowni.

Przed rozpoczęciem koncertu dyr. Nawrocki został uhonorowany przez Czesława Nowaka (prezesa Stowarzyszenia „Godność”) medalem upamiętniającym 100 – lecie niepodległości oraz 25 – lecie istnienia Stowarzyszenia „Godność”.

dyr. Nawrocki uhonorowany przez Czesława Nowaka

Na sobotnim koncercie zespół „Złe Psy” zaprezentował utwory ze swej najnowszej płyty zatytułowanej „Duma”, wydanej w 2017 r. nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Piosenki z tej płyty swą tematyką doskonale wpisują się w konwencję obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wśród nich wysłuchaliśmy m .in. takich: „Urodziłem się w Polsce”, „Dzieci miasta”, „Wstrzymaj konia”, „Polak (potęga istnienia)”.

Na zakończenie zespół wykonał znaną kolędę „Cicha Noc”, którą wprowadził publiczność w klimat nadchodzących świąt.

Zespołowi towarzyszyli: Harfa Gospel Choir, sekcja dęta, Paweł Serafiński na fortepianie, a także dzieci z sekcji teatralnej Muzeum II Wojny Światowej, które zostały zaproszone do współpracy przy wykonaniu piosenki „Polak (potęga istnienia)” oraz kolędy „Cicha Noc”.

W czasie koncertu widownia była szczelnie wypełniona. Publiczność reagowała entuzjastycznie, żywiołowo, a zachęcona przez Andrzeja Nowaka włączała się do wspólnego śpiewu.

Po zakończeniu koncertu wykonawcy wraz z publicznością pozowali do wspólnego zdjęcia.

Maria Sadurska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

2 thoughts on “„Piękna nasza Polska cała” – Andrzej Nowak i Złe Psy

 • ,,W czasie koncertu widownia była szczelnie wypełniona”
  To szczelnie wypełnienie widać na załączonym do artykułu zdjęciu:)

  Odpowiedz
  • Pytasz, o to zdjęcie przed koncertem?
   Tak to już jest, że ludzie dochodzą, zanim koncert się zacznie, a nawet trochę później.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.