• Wydarzenie: Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”
  • Termin: 27 lutego 2021 r., godz. 17.00
  • Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony bezpłatnie w mediach społecznościowych (FB, YT) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Patronat instytucjonalny: Oddział Pomorski Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
  • Patroni medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gdańsk Strefa Prestiżu

Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na koncert piosenek partyzanckich, osnuty wokół szczególnego eksponatu – notesu Olgierda Christy, pseud. Leszek, prezentowanego na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zapis wydarzenia z udziałem aktora i wokalisty – Jakuba Kornackiego oraz gitarzysty – Mateusza Otczyka udostępniony zostanie w mediach społecznościowych Muzeum 27 lutego o godz. 17.00.

Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944. Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa „Czerwone maki na Monte Cassino”. Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko „Lufy” (dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu „Więc naprzód” (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wykonane zostaną m.in. piosenki takie jak: „Poszedł w bój krwawy hufiec żołnierzy”, „Marsz UBK” (Wymarsz Uderzenia), „Po partyzancie dziewczyna płacze”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Monte Cassino” czy „W sierpniowy skwar”.

W wydarzeniu Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy” wezmą udział: Jakub Kornacki, gdański aktor i wokalista oraz Mateusz Otczyk, gitarzysta związany z trójmiejską sceną muzyczną. Śpiew i muzykę dopełni scenografia powstała w oparciu o rekwizyty i artystyczną wizualizację, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. „Lufy” i „Leszka”.

Wydarzenie będzie dostępne na profilach społecznościowych MIIWŚ także po premierze.

Biogramy Olgierda Christy, pseud. Noc, Leszek (1923-2004) oraz ppor. Henryka Wieliczko, psed. Lufa (1922-1949) dostępne na:  https://muzeum1939.pl/piosenki-z-partyzanckiego-notesu-leszka-i-lufy/aktualnosci/4142.html

 Informacje o wydarzeniu na:

 

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.