Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, prezentowane w dniach 23-25 sierpnia 2019 r., było jednym z wydarzeń rozpoczynających uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Podczas łącznie 9 pokazów (3 dni, 3 pokazy każdego wieczoru) około 6000 osób miało możliwość wziąć udział w tym niezwykłym widowisku artystycznym, którego rozmach, zastosowane środki wyrazu oddziałujące na wszystkie zmysły i poruszająca emocje narracja historyczna były wyrazem swoistego hołdu oraz głębokiego szacunku i wdzięczności dla tych, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Podczas spektaklu zostały użyte nowoczesne techniki multimedialne takie jak video mapping 3D, ekrany diodowe, wielkoformatowe animacje, efekty pirotechniczne, a także muzyka i dźwięki. Udział aktorów dodał całości widowiska dynamizmu – aktorzy poprzez szczegółowo zaaranżowaną choreografię podkreślali emocje wyrażane za pomocą obrazu i dźwięku na kanwie projekcyjnej, jaką stały się fasady budynku MIIWŚ. Za pomocą specjalnego software „Notch” elementy choreograficzne odgrywane na scenie wplatane były w czasie rzeczywistym w projektowane mappingi. Scena mordu w lesie katyńskim odegrana przez aktorów do głębi poruszyła widzów na placu.

Scenariusz Widowiska został przygotowany przez zespół historyków Muzeum II Wojny Światowej. Narracja zaczyna się od ukazania dziewiętnastowiecznych korzeni idei totalitarnych, genezy zła, idei Marksa i Engelsa, filozofii ‘ubermensch” Nietschego oraz paktu Ribbentrop-Mołotow, wydarzenia, które zmieniło losy Europy na długie dziesięciolecia i skazało na zagładę miliony istnień ludzkich. Widowisko pokazywało także Westerplatte jako miejsce-symbol, miejsce początku globalnego konfliktu w Polsce i Europie oraz opowiadało także o agresji Sowieckiej na Polskę w dniu 17 września 1939 r. Ukazany został terror i polityka eksterminacyjna, które to okupanci niemieccy i sowieccy stosowali w odniesieniu do obywateli polskich.

Link do strony nagrody

W scenariuszu przewijały się sylwetki polskich bohaterów, postaci, które stały się wzorcami moralnymi dla powojennych pokoleń Polaków. Widowisko ukazało cierpienia Polaków podczas II wojny światowej, ich niezłomny opór w obliczu okupantów oraz walkę, aż do zwycięstwa.

Partnerem oraz głównym sponsorem widowiska było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.