Rozmaitości

Ponad 3000 archiwalnych dokumentów i zdjęć w MuzeumPomorza.pl

Nowe zdigitalizowane zdjęcia, pocztówki i dokumenty trafią na serwer Muzeum Pomorza (projekt “Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego”), dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również i sam portal został unowocześniony.

nowe zbiory w muzeumpomorza.pl
nowe zbiory w muzeumpomorza.pl

Co trafi do muzeumpomorza.pl przed końcem roku 2021?
Oprócz nowych archiwalnych zdjęć i wyjątkowych pocztówek do muzeum trafi ponad 100 projektów fasad gdańskich (kompletna dokumentacja), które powstały na konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Zachowania i Opieki nad Zabytkami Architektury i Sztuki w Gdańsku (Verein zur Erhaltung und Pflege der Bau- und Kunstdenkmäler in Danzig).
Również pokaźnym nowym zasobem w muzeum będą świadectwa szkolone z różnych szkół, do których uczęszczali Polacy z Wolnego Miasta Gdańska.

Nowe zbiory w muzeum pomorza, projekty fasad.
Nowe zbiory w muzeum pomorza, projekty fasad.
Nowe zbiory w muzeum pomorza, świadectwa szkolne.
Nowe zbiory w muzeum pomorza, świadectwo szkolne.

Kolejne usprawnienia portalu muzeumpomorza.pl
W dalszym ciągu doskonalimy system pozycjonowania zdjęć na mapie.
Udostępniony portal jest rozwojowy i bardzo elastyczny, powstał dzięki obserwacji podobnych systemów przez muzea i archiwa. Firma Multimedia Cafe, która stworzyła to autorskie oprogramowanie, jest otwarta na nasze sugestie i pomysły. Już teraz pracujemy nad kolejnymi ułatwieniami w działaniu naszego muzeum.

Nowe zbiory w muzeumpomorza.pl
Nowe zbiory w muzeumpomorza.pl

Poprawiamy błędy
Pomimo ogromnej pracy włożonej w projekt nie uniknęliśmy błędów.
Mogą to być błędne opisy, lokalizacja czy datowanie. Liczymy tutaj na wyrozumiałość i zgłaszanie wszelkich uwag pod zasobami (system umożliwia zgłaszanie błędów w wygodny sposób).

Zapraszamy do współpracy
Zapraszamy kolekcjonerów i instytucje do tworzenia i umieszczania swoich zbiorów na naszym portalu. Będziecie mogli sami umieszczać i publikować swoje zbiory, zgodnie z wypracowaną wspólnie z nami umową.

Nowe zbiory w muzeumpomorza.pl
Nowe zbiory w muzeumpomorza.pl

Kultura cyfrowa
Projekt MuzeumPomorza.pl “Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego województwa pomorskiego” powstał w ramach programu “Kultura cyfrowa” i został dofinansowany w roku 2021 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 48 000 zł. Dzięki temu Fundacja wzbogaciła się w stanowisko do digitalizacji oraz obróbki archiwizowanych zbiorów w formacie A3 w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Największą wartością projektu jest jego walor edukacyjny i możliwość oglądania zbiorów na całym ekranie. Dla pasjonatów historii i wszystkich pragnących poznać Gdańsk, Sopot, Kociewie i Żuławy nasz portal zapewne będzie inspiracją do samodzielnych poszukiwań i odkrywania historii naszego regionu.

Anna Pisarska – Umańska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.