Strefa obywatelska

Jak nie my – mieszkańcy – to kto? Sprawa biblioteki na Przeróbce

Niedawno pisaliśmy o zamknięciu biblioteki na Przeróbce. Zanim obejrzą Państwo poniższy zapis filmowy, prosimy o zapoznanie się z artykułami:

W poniedziałek 16 maja prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz robiła obchód Przeróbki, który zakończył się przed biblioteką. Tam zgromadził się spory tłum mieszkańców – w różnym wieku – domagający się zachowania tego miejsca. Prezydent wyraźnie nie czuła się komfortowo, pewno była zaskoczona – jak i my – skalą protestu mieszkańców. Jednak dobrze wyczuła moment, że nie należy iść w spór z tak potężną siłą. Wprawdzie dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński próbował narzucić mieszkańcom swoją wizję tego przybytku kultury, jednak prezydent mu przerwała i publicznie złożyła obietnicę nieprzenoszenia biblioteki na Stogi.

Nie wyklucza jednak przeniesienia w inne miejsce na Przeróbce. Czy jest takie miejsce w tej dzielnicy?

Poniżej jeszcze dwa filmiki: jeden to rozmowa z p. Jolantą Jarłaczyńską-Kardelą – osobą, od której wszystko się zaczęło. Drugi to komentarz radnego Andrzeja Skiby. Nas jednak niepokoi, że wcześniej nie było rozmów z mieszkańcami i że musiało dojść do protestu.

Anna Pisarska

Dodaj opinię lub komentarz.