• Wydarzenie: Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski upamiętniony podczas Rocky Boxing Night
  • Termin i miejsce: 23 kwietnia 2021 r.; budynek Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku
  • Patroni: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, LOTTO – marka Totalizatora Sportowego, Olivia Business Centre
  • Transmisja: Super Polsat, Polsat Sport

23 kwietnia br. odbędzie się gala Rocky Boxing Night im. Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Wydarzenie zostanie zorganizowane pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej na najwyższym, 34. piętrze Olivia Star, w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku.

Podczas 8. gali Rocky Boxing Night zostanie upamiętniony Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a od 1943 r. także KL Neuengamme oraz KL Bergen-Belsen. Dzięki transmisji gali na antenach Polsatu historię polskiego bohatera będą mogły poznać setki tysięcy osób. Tadeusz Pietrzykowski karierę bokserską rozpoczął jako gimnazjalista, trenując między innymi pod okiem słynnego Feliksa Stamma, uznanego za twórcę tzw. polskiej szkoły boksu. Osiągnął w tym czasie wicemistrzostwo Polski i mistrzostwo Warszawy w wadze koguciej. Do historii przeszedł jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, ale też jako polski patriota, dla którego dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” była zawsze priorytetem. Wielokrotnie „Teddy” dawał świadectwo odwagi i pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebowali.

Gala bokserska w Olivia Star, na wysokości 150 metrów nad ziemią, jest kolejnym projektem, którym Muzeum II Wojny Światowej przypomni postać Tadeusza Pietrzykowskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie  cyfrowa reprodukcja wystawy „Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty”, prezentująca obrazy namalowane przez polskiego bohatera, upamiętniająca Tadeusza Pietrzykowskiego ps. „Teddy” – jednego z pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz. Wystawa oryginalnych prac, udostępnionych przez p. Eleonorę Szafran – córkę Tadeusza Pietrzykowskiego, będzie prezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w momencie ponownego otwarcia instytucji kultury dla zwiedzających.

– Od dłuższego czasu realizujemy liczne inicjatywy edukacyjne mające na celu upamiętnienie Tadeusza Pietrzykowskiego, człowieka wielu wymiarów, znakomitego pięściarza, patrioty, żołnierza, więźnia Auschwitz, ale i artysty. Nie jest wiedzą powszechną, że jedną z pasji „Teddy’ego” było malarstwo. Stąd też gala – obok wydarzenia czysto sportowego – stanie się okazją do wernisażu wystawy prac „boksera z Auschwitz” w budynku Olivia Star. Bardzo się cieszę, że zarówno w wernisażu, jak i w gali udział weźmie córka naszego bohatera – pani Eleonora Szafran. Dzięki współpracy z Rocky Boxing Night i Olivia Business Center oraz LOTTO przygotujemy więc wyjątkowe wydarzenie sportowe, w niezwykłym miejscu i z arcyciekawą opowieścią historyczną – mówi dr Karol Nawrocki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jak zaznacza dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był z pewnością osobą nieprzeciętną: – Znakomity przedwojenny pięściarz, żołnierz Wojska Polskiego – obrońca Polski w 1939 roku, konspirator, w końcu więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Kwestią, która najbardziej zapisała się w powszechnej świadomości, jest jednak kilkadziesiąt walk, jakie Pietrzykowski – przymuszany przez obozowych strażników – stoczył w obozach koncentracyjnych. W pamiętnej pierwszej walce w KL Auschwitz „Teddy”, ważący wtedy 40 kilogramów, pokonał mistrza Niemiec w wadze średniej – kapo Waltera Dunninga. Pietrzykowski za zwycięskie walki otrzymywał racje żywnościowe, którymi dzielił się z innymi współwięźniami, m.in. z Witoldem Pileckim i ojcem Maksymilianem Kolbe. Niezłomność i hart ducha „Teddy’ego” warte są podkreślenia, dlatego cieszy mnie fakt, że najbliższa gala Rocky Boxing Night, odbywająca się pod patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nosić będzie imię Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.

Inscenizacja „Walcz lub umieraj!”

– Jest mi niezmiernie miło zakomunikować, że 23 kwietnia będzie miała miejsce niezwykła, podniebna gala bokserska. To wydarzenie o wymiarze światowym i nie tylko z racji obecności znakomitego Youri Kalengi w pojedynku wieczoru. Marzenia się spełniają i prawdopodobnie pierwszy raz na naszym globie odbędą się walki pięściarskie na wysokości 150 metrów, na 34 piętrze wieżowca Olivia Star w Gdańsku – mówi Krystian Każyszka, właściciel grupy Rocky Boxing Promotion, pomysłodawca „boksu w przestworzach”.

– Budynek Olivia Star ma 180 metrów, co czyni go najwyższym w Polsce Północnej i drugim pod względem wysokości budynkiem w naszym kraju, poza Warszawą. Sala, w której zlokalizowany będzie ring, znajduje się ok. 150 metrów nad ziemią. W Olivii od zawsze podkreślamy zakorzenienie w polskiej kulturze, czcząc ważne dla naszego narodu chwile i rocznice. Sport i jego wybitni przedstawiciele są współcześnie jednymi z najważniejszych ambasadorów polskiej kultury w ogóle. Tym bardziej cieszymy się, że możemy gościć sportową galę na najwyższym – dosłownie – poziomie z takim partnerem, jak Muzeum II Wojny Światowej – podkreślił Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Zarządu Olivii ds. public relations.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.