Ciekawostki

Urokliwa Wszawa Struga, czyli Kacza

Rzeczka Kacza liczy sobie 14,8 km długości i jest najdłuższą rzeką w Gdyni. Jej średnia szerokość to 2 m, ale różnica jej poziomów między źródłem a ujściem to 157 m, co kwalifikuje ją jako rzekę górską. Taki spadek w Gdyni to rzecz normalna, bowiem Gdynia jest miastem w Polsce o największej różnicy poziomów. Siła tej rzeczki jest niewykorzystana, ale i nie ma jak jej wykorzystać, bo dzisiaj młynów już nikt nie buduje.

Mostek nad Kaczą w Orłowie

Ale kiedyś budowano i Kacza doczekała się 5 młynów. Kacza, owszem, daje czasem popalić i w czasie ulew gdzieś tam się rozleje, albo uszkodzi most lub nabrzeże. Początki Kaczej są  w okolicy Bojana, ale trudno znaleźć jedno źródło, ponieważ  teren jest bagienny i rozlewiskowy.

Kacza uchodzi do Bałtyku

Podobno nad Kaczą rozbili się onegdaj wojacy Karola Gustawa. Odpoczywali sobie i prali odzież. Po tym wypoczynku Kaczą zmierzały do morza zbite skupiska wypłukanych z ubrań wszy. Wtedy rzeczka doczekała się nazwy Wszawa Struga.

Kacza, zdjęcie z mostka w Orłowie

Ale nie tylko szwedzkie wojska lubiły Kaczą. Także Armia Czerwona. Może mniej, bo przy Kaczej można spotkać groby radzieckie, ale obrała sobie bieg rzeki za kompas na Gdynię.

Kacza w Orłowie

Anna Pisarska

Dodaj opinię lub komentarz.