Wydarzenia i informacje

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej (5 grudnia 2022 roku)

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr hab. Grzegorz Berendt ma zaszczyt zaprosić na uroczystości pogrzebowe Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej, które odbędą się 5 grudnia 2022 r. na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko przy ul. Srebrniki 2 w Gdańsku Wrzeszczu.

Program uroczystości:

  • 9:00 Msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
  • 10:30–11:00 Przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz.
  • 11:15 Uroczystości pogrzebowe (przemówienia zaproszonych gości, złożenie urn do grobu, złożenie wieńców).

Cmentarz Centralny Srebrzysko jest drugą pod względem wielkości gdańską nekropolią, na której spoczywają m.in. Anna Walentynowicz.

Mieczysław Jałowiecki – człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte

Mieczysław Jałowiecki przyszedł na świat 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbywa się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany jest od kilku miesięcy przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prawnuk i ostatni z rodu – Andrzej Jałowiecki.

Mieczysław Jałowiecki – człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte

Zachęcamy także do lektury artykułu poświęconego działaniom Mieczysława Jałowieckego na rzecz kraju, szczególnie w kontekście pozyskania przez niego nieruchomości na Westerplatte, jakie weszły w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Mieczysław Jałowiecki – człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.