W ramach projektu „Uwaga, detal!” Fundacja Polanki kieruje uwagę na detal architektoniczny w Gdańsku – Oliwie. By mógł cieszyć oko, należy go dostrzec, poznać i chronić.

Mijamy go, oglądamy i dotykamy na co dzień. Mowa o detalu architektonicznym. W Gdańsku-Oliwie jest na wyciągnięcie ręki. Projekt „Uwaga, detal!” ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Oliwy (i nie tylko) na oryginalne okna, drzwi, posadzki, klamki i szereg innych elementów przynależnych do kategorii detalu architektonicznego. W codziennym biegu umykają one naszej uwadze. Warto się zatrzymać, by docenić ich wartość i kunszt wykonania. Nie ulega wątpliwości, że historycznie zachowane detale mają ogromne znaczenie dla spójności stylistycznej zabytków.
Inicjatorem projektu „Uwaga, detal!” jest Fundacja Polanki, zajmująca się odkrywaniem, badaniem oraz ochroną dziedzictwa kulturowego Gdańska. W działania na tym polu Fundacja włącza społeczność lokalną, w myśl zasady, że poznanie dziedzictwa jest pierwszym krokiem do wykształcenia potrzeby jego ochrony.

W ramach projektu „Uwaga, detal!”, przy udziale wolontariuszy z V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie, powstaje dokumentacja fotograficzna oliwskich detali architektonicznych. Zasili ona internetową bazę – zbiór wzorów tego rodzaju elementów, które będą dostępne również po to, by w razie potrzeby pomóc w odtworzeniu danego detalu w przyszłości. Z jednej strony będzie to dokumentacja cenna dla historyków sztuki i konserwatorów, a z drugiej – skarbnica inspiracji dla projektantów, artystów, rzemieślników.
Równie ważnym komponentem projektu są wydarzenia edukacyjne adresowane do przedstawicieli społeczności lokalnej. Rozpoczęły je warsztaty konserwacji drzwi i okien (11.09.2021 r.). Jeszcze we wrześniu wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w spacerze szlakiem detalu (25.09.2021 r.), w październiku odbędą się warsztaty dla dzieci, mające na celu uwrażliwienie na oliwskie zabytki (2.10.2021 r.). Podsumowanie projektu nastąpi pod koniec października podczas debaty on-line poświęconej oliwskiemu detalowi architektonicznemu. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy projektu, mieszkańcy Oliwy oraz eksperci zajmujący się tematyką detalu zawodowo.

Spacer szlakiem detalu architektonicznego w Oliwie: sobota 25 września godz. 12, start – kościół św. Jakuba w Oliwie

ulotka do pobrania Uwaga detal – ulotka

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Partnerami projektu „Uwaga, detal!” są:

StaraOliwa.pl, Rada Dzielnicy Oliwa, Fundacja dla Gdańska i Pomorza

Fundacja Polanki

Dodaj opinię lub komentarz.