Gdańsk, podobnie jak kilkadziesiąt miejscowości w kraju i za granicą, uczcił święto Żołnierzy Wyklętych biegiem „Tropem Wilczym” W biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział około 300 biegaczy.

Bieg „Tropem Wilczym” z drona. Realizacja – Perfect Dron

W samo południe kilka tysięcy osób wzięło udział w II Defiladzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz wyruszył spod Kościoła św Brygidy i przeszedł ulicami Głównego Miasta. W defiladzie wzięło udział około 30 grup rekonstrukcyjnych. Pojechała też udostępniona przez Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Żukowie replika niemieckiego czołgu „Pantera”.

Na Długim Targu zostali nam przedstawieni przybyli na uroczystość żołnierze – bohaterowie z lat 40-tych.  W krótkich słowach  została przybliżona historia tamtych trudnych dni, podjęcia walki z kolejnym okupantem, kiedy ta elita elit – jak słusznie określono Niezłomnych – związana przysięgą, składała życie za wolność Polski w przegranej walce.  Podziękowano wszystkich obecnym gdańszczanom, a przede wszystkim kibicom Lechii Gdańsk za pielęgnowanie od lat pamięci Wyklętych.  Był hymn narodowy, odebranie meldunku do przybyłych grup, były hasła „Cześć i chwała bohaterom!”

Historia upomina się o prawdziwych bohaterów.

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.