- Wydarzenie: Wystawa czasowa „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”
- Termin: 26 lipca 2022, godzina 17:00 wernisaż
- Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala wystaw czasowych na poziomie -3
Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Gedania był to klub powołany przez gdańskich Polaków, którym przyszło działać w bardzo trudnych warunkach. Wystawa „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” ma uhonorować setki tych dzielnych ludzi, a zarazem całą polską mniejszość w Wolnym Mieście Gdańsku, przywiązaną do polskości i do Rzeczpospolitej.
Na przeszło 500 m2 ekspozycji prezentowane są unikatowe eksponaty, pochodzące ze zbiorów kilkunastu osób prywatnych, których rodziny były związane z przedwojenną Gedanią, a także instytucji, takich jak: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA. Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe zbiory poświadczające sukcesy przedwojennych Gedanistów m.in. niezwykłą szkatułkę będącą nagrodą dla motocyklistów biorących udział w „Wyścigu do nieznanego celu” czy statuetkę, którą bokser Jan Bianga otrzymał za zwycięstwo w wadze piórkowej w trakcie Igrzysk Polaków z Zagranicy.
O wyjątkowości klubu Gedania, polegającej także na krzewieniu postaw patriotycznych, przypomina z kolei dr hab. Janusz Trupinda, autor scenariusza wystawy i sztandarowej monografii poświęconej KS Gedanii:
Klub Sportowy Gedania od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową. Był platformą, na której Polacy mieszkający przed wojną w Gdańsku mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę narodową, przywiązanie do barw biało-czerwonych.
Jedną z działalności patriotycznych, w którą angażowali się klubowicze, było tworzenie publicystyki. Wśród eksponatów pozyskanych zobaczyć będzie można się także przedwojenną gazetę „Sport”, w której zamieszczano aktualności dotyczące działalności klubu.
Wernisażowi towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie.
Wystawę oglądać będzie można do końca roku. Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.
materiały prasowe