„Nowy Port i Westerplatte na dawnej pocztówce” to ponad setka dawnych ujęć tych dwóch miejsc od drugiej połowy XIX wieku do początku lat 40 ubiegłego wieku. Opisania Nowego Portu podjęli się Aleksander Masłowski, Marcin Stąporek i Marcin Tymiński. „Stare” Westerplatte przedstawił Henryk Jursz.
To kolejny album z cyklu pokazujący ciekawe miejsca Gdańska i Pomorza na dawnej pocztówce. Do tej pory ukazały się ”Jelitkowo na dawnej pocztówce”, „Wrzeszcz na dawnej pocztówce” (część 1 i 2) oraz „Żuławy na dawnej pocztówce”. Pocztówki wykorzystane w książce pochodzą ze zbiorów jednego z najbardziej znanych gdańskich kolekcjonerów i współwydawcy albumu Krzysztofa Gryndera oraz ze zbiorów Henryka Jursza.
Autorzy chcieli pokazać Nowy Port taki, jaki był, a także, jaki jest obecnie. W książce znajdziemy więc miejsca, obiekty i ulice, których już nie ma, takie, które zmieniły się, a także takie, które zmianom nie uległy. Układ pocztówek i znajdująca się w książce mapa umożliwiają spacer, który pomoże kompleksowo zapoznać się z tą jedną z najciekawszych dzielnic Gdańska, odkryć jej mało znane dzielnicowe historie i poznać jedyny i charakterystyczny klimat portowej dzielnicy.
Dlatego też wiele miejsca w publikacji poświęciliśmy portowi. To właśnie portowy kanał i port warunkowały rozwój dzielnicy i jej koloryt. „Nowy Port na dawnej pocztówce” starał się oddać ducha Nowego Portu, miejsca, gdzie kamienicom towarzyszyły maszty żaglowców i obłoki pary ze statków i okrętów. Gdzie portowe miejsca zabaw i wszelakich rozkoszy towarzyszyły eleganckim kamienicom i domkom z małymi ogródkami, charakterystycznymi raczej dla idyllicznych przedmieść, niż portowej dzielnicy. Przypominamy też ludzi związanych z portem, którzy mieli wpływ na tożsamość dzielnicy.
Wielu Czytelników z pewnością na nowo odkryje także Westerplatte. Doskonale znane jako miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, wcześniej było idyllicznym kurortem, miejscem, gdzie chętnie odpoczywali zarówno gdańszczanie, jak i turyści.
Historię dawnego Neufahrwasser i Westerplatte opowiadamy opisując widoki znajdujące się na ponad setce pocztówek. Książka zawiera mapę z lat 30. ubiegłego wieku i ma 205 stron.
- Promocja albumu odbędzie online na profilu FB Gdańsk Strefa Prestiżu 14 grudnia o godzinie 18.00. Link do wydarzenia na FB.
Sprzedaż „Nowego Portu na dawnej pocztówce” rozpocznie się 14 grudnia br. w gdańskich księgarniach. Cena 89,00. W cenie promocyjnej 75 zł książka będzie dostępna od 14 do 20 grudnia br. w Gdańskiej Księgarni Naukowej (ul. Łagiewniki 56 w Gdańsku) oraz dwóch księgarniach Muza (w CH Madison oraz na Długich Ogrodach 11). Internetowo pozycję można zamawiać na stronie księgarni: czec.pl.
Zamówienia na książkę można również składać pod adresem sklep@gdanskstrefa.com – odbiór osobisty od (14 grudnia) po uprzednim umówieniu się.
- Patronem medialnym albumu Nowy Port i Westerplatte na dawnej pocztówce jest Gdańsk Strefa Prestiżu
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe