Wydarzenia i informacje

Westerplatczycy – lista 1939. Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w WMG 1 września 1939 r.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Spotkania z historią”, która odbędzie się już w najbliższy czwartek 9 listopada o godz. 17:00. Tym razem będzie ona poświęcona promocji książki pt. „Westerplatczycy – lista 1939. Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939 r.”

Co wiemy na temat załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej z 1 września 1939 r.? Czy jest to wiedza kompletna, czy też wymaga dalszych badań? W trakcie najbliższego „Spotkania z historią” będzie można uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. Okazją do merytorycznej dyskusji będzie promocja najnowszej książki wydawnictwa MIIWŚ pt. „Westerplatczycy – lista 1939.” Autorzy publikacji zaprezentują najważniejsze walory publikacji oraz opowiedzą o procesie jej powstawania.

Rozmowę z autorami poprowadzi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora MIIWŚ ds. naukowych.

Spotkanie odbędzie się 9 listopada (czwartek) o godz. 17.00 w sali kinowej MIIWŚ (poziom –3). Wstęp wolny.

Tylko tego dnia książkę będzie można nabyć w promocyjnej cenie!

Westerplatczycy – lista 1939 to naukowo opracowana lista osób, które 1 września 1939 r. przebywały na terenie WST. Całość uzupełnia wstęp i opracowanie merytoryczne odnoszące się do historii Składnicy. Wartościowym dopełnieniem publikacji jest aneks fotograficzny. Książka stanowi cenne narzędzie do poszerzania dotychczasowej wiedzy historycznej, jest też wartościowym punktem wyjścia do dalszych badań.

O autorach:

  • – Sławomir Rut – absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, nauczyciel, przewodnik trójmiejski z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki przy Oddziale PTTK im. dr. Jerzego Szukalskiego w Gdańsku.
  • – Wojciech Samól – archeolog, pełnomocnik dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. budowy wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Kurator, autor i współautor wystaw oraz publikacji na temat Westerplatte.
  • – Jarosław Tuliszka – historyk, doktor nauk humanistycznych, autor publikacji naukowych z zakresu dziejów marynarki wojennej, bezpieczeństwa publicznego, polskiej policji politycznej oraz walk we wrześniu 1939 r. w Gdańsku.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.