Muzeum rozpoczyna akcję #ZniczDlaBohatera i zaprasza do włączenia się w nią, przypominając o bohaterach II wojny światowej oraz ofiarach tego najokrutniejszego konfliktu w dziejach ludzkości.

W dniach 3 i 4 listopada br. pracownicy Muzeum wraz z wolontariuszami oraz radnymi Młodzieżowej Rady Muzeum, w niewielkich grupach przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w ramach akcji #ZniczDlaBohatera odwiedzą zlokalizowane w Trójmieście miejsca pamięci związane z ofiarami II wojny światowej, a następnie złożą symboliczne kwiaty i znicze stanowiące świadectwo pamięci o nich i ich czynach. W tym roku Muzeum zdecydowało o wyborze 10 miejsc, gdzie pozostawionych zostanie ponad 1000 zniczy oraz ponad 700 chryzantem.

Nowa akcja Muzeum II Wojny Światowej jest także działaniem na rzecz lokalnej społeczności – tym razem skierowana w stronę przedsiębiorców, którzy na co dzień zajmują się dystrybucją zniczy oraz uprawą roślin. W tym trudnym dla nas wszystkim czasie chcielibyśmy im pomóc nabywając od nich kwiaty raz znicze, które udekorują i rozświetlą miejsca pamięci.

Kwatera Sybiraków na Cmentarzu Łostowickim

W przeciągu najbliższych dni Muzeum odwiedzi następujące miejsca:

3 listopada br. (wtorek)

1.    Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

2.    Westerplatte – teren cmentarza oraz wykopalisk archeologicznych

3.    Cmentarz Łostowicki w Gdańsku

4.    Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

5.    Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

6.    Cmentarz na Zaspie

4 listopada br. (środa)

7.    Pomnik gen. Maczka na placu przy ul. Wojska Polskiego w Gdańsku

8.    Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

9.    Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znajdujący się na Targu Rakowym w Gdańsku

10.  Pomnik Armii Krajowej i Pomnik Danuty Siedzikówny ps. Inka ulokowane w Sopocie w Parku im. Sanitariuszki Inki

 

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Odwiedź miejsce w Twojej okolicy związane z bohaterem II wojny światowej, zrób zdjęcie i oznacz nasze profile w mediach społecznościowych wraz z #ZniczDlaBohatera. Dbajmy o pamięć!

Pomagajmy sobie w tym trudnym czasie!

Akcja #ZniczDlaBohatera jest kolejną akcją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisującą się w działania na rzecz lokalnej społeczności. W kwietniu br. w ramach akcji „Maska i książka” Muzeum bezpłatnie rozdystrybuowało gdańszczankom i gdańszczanom prawie 18 tys. zestawów składających się z maseczki ochronnej oraz książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na przełomie kwietnia i maja br. Muzeum przekazało swoje apartamenty na rzecz lekarzy, a od 21 października br. do odwołania parking podziemny Muzeum został przekazany na rzecz Centrum testowego COVID-19 UCK drive thru.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.