Na fanów wojskowości w Polsce czeka prawdziwy raj. Ponad 60 muzeów rozsianych po całym kraju gwarantuje, że nie tylko miłośnicy wojskowej techniki znajdą coś dla siebie. Które z muzeów są warte odwiedzin?
Założone w czerwcu 1953 roku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni reprezentuje eksponaty związane z Marynarką Wojenną RP. Najważniejszym eksponatem, a jednocześnie pływającym muzeum, jest okręt ORP Błyskawica. Siedziba muzeum znajduje się w gmachu Muzeum Miast Gdyni i stanowi nie lada gratkę dla fanów artylerii. Otóż przed budynkiem ulokowano zabytkowe działa artyleryjskie oraz te, pochodzące z okrętów podwodnych i stanowiące uzbrojenie morskie. W samym budynku obejrzeć można umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie wojskowych, dokumentację techniczną, numizmaty oraz modele i pamiątki po wojskowej przeszłości.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powstało w kwietniu 2011 roku na bazie kolekcji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Wystawa to kilkadziesiąt samolotów oraz śmigłowców, a także radary i rakiety przeciwlotnicze. W 2011 roku do ekspozycji muzeum dołączyły trzy radzieckie samoloty: myśliwce MiG-21PF, Lim-5 (produkowany w Polsce na licencji MiG-a-17) i bombowiec Su-17 oraz polski, lekki samolot szturmowy Lim-6, również produkowany na licencji MiG-a-17.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie założone w 1920 roku jest największym muzeum wojskowym w Polsce, posiadającym w swojej kolekcji ponad 250 tysięcy eksponatów: zbroje i hełmy, szable, mundury oraz siodła. Wszystkie wymienione przedmioty pochodzą od X w. do XX w. i przeszły przez ręce królów Polski, m. in. Mieszka I i Stefana Batorego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprócz tego w muzeum można obejrzeć radzieckie (m. in. MiG-23 i Su-20) i polskie (głównie szkoleniowe, m. in. PZL-130 Orlik) samoloty oraz czołgi (m. in. Tankietka TKS oraz radziecki T-34), artylerię i broń palną. A także zachowany fragment rozebranego w 1917 roku pomnik Iwana Paskiewicza, dawnego namiestnika Królestwa Polskiego.
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzone w 2000 roku muzeum skupia swoją ekspozycję wokół Armii Krajowej, jej wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia, pamiątek, zdjęć Państwa Podziemnego, a także aktywności żołnierzy w trakcie powstania oraz działań w ramach akcji „Burza” oraz losów powstańców po rozwiązaniu Armii Krajowej.
Muzeum Lotnictwa w Krakowie położone jest na terenach dawnego lotniska w Rakowicach-Czyżynach. Placówkę utworzono w 1964 roku i od tego czasu w swojej ekspozycji posiada ponad 200 wszelkiego rodzaju statków powietrznych oraz bibliotekę, złożoną z ponad 30 tysięcy pozycji. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy edukacyjne oraz konferencje poświęcone lotnictwu i muzealnictwu. W placówce obejrzeć można myśliwce, bombowce, samoloty szkoleniowe, śmigłowce i helikoptery pochodzące z różnych zakątków świata i reprezentujące siły powietrzne wielu państw.
Miejsca pełne wspomnień
Muzea wojskowe to gratka nie tylko dla fanów militariów. Warto dowiedzieć się jakiego sprzętu używano w zamierzchłych czasach oraz jak Polska wywalczyła o swoją wolność w czasach wojny. To miejsca pełne historii, wspomnień oraz przelanej krwi, nie tylko naszych rodaków.
Maciej Zieliński, Globmedium
znalazłam ciekawy film w archiwum https://cyfrowa.tvp.pl/video/ludzie-i-ich-historie,historia-jednego-zolnierza,58350432 myślę, że historia jest niesamowita pod tym względem.