Wspomnienie dawnych czasów

Na fanów wojskowości w Polsce czeka prawdziwy raj. Ponad 60 muzeów rozsianych po całym kraju gwarantuje, że nie tylko miłośnicy wojskowej techniki znajdą coś dla siebie. Które z muzeów są warte odwiedzin?

Założone w czerwcu 1953 roku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni reprezentuje eksponaty związane z Marynarką Wojenną RP. Najważniejszym eksponatem, a jednocześnie pływającym muzeum, jest okręt ORP Błyskawica. Siedziba muzeum znajduje się w gmachu Muzeum Miast Gdyni i stanowi nie lada gratkę dla fanów artylerii. Otóż przed budynkiem ulokowano zabytkowe działa artyleryjskie oraz te, pochodzące z okrętów podwodnych i stanowiące uzbrojenie morskie. W samym budynku obejrzeć można umundurowanie, oporządzenie i uzbrojenie wojskowych, dokumentację techniczną, numizmaty oraz modele i pamiątki po wojskowej przeszłości.

ORP Błyskawica widziany z Sea Towers
ORP Błyskawica widziany z Sea Towers

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powstało w kwietniu 2011 roku na bazie kolekcji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Wystawa to kilkadziesiąt samolotów oraz śmigłowców, a także radary i rakiety przeciwlotnicze. W 2011 roku do ekspozycji muzeum dołączyły trzy radzieckie samoloty: myśliwce MiG-21PF, Lim-5 (produkowany w Polsce na licencji MiG-a-17) i bombowiec Su-17 oraz polski, lekki samolot szturmowy Lim-6, również produkowany na licencji MiG-a-17.

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie założone w 1920 roku jest największym muzeum wojskowym w Polsce, posiadającym w swojej kolekcji ponad 250 tysięcy eksponatów: zbroje i hełmy, szable, mundury oraz siodła. Wszystkie wymienione przedmioty pochodzą od X w. do XX w. i przeszły przez ręce królów Polski, m. in. Mieszka I i Stefana Batorego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprócz tego w muzeum można obejrzeć radzieckie (m. in. MiG-23 i Su-20) i polskie (głównie szkoleniowe, m. in. PZL-130 Orlik) samoloty oraz czołgi (m. in. Tankietka TKS oraz radziecki T-34), artylerię i broń palną. A także zachowany fragment rozebranego w 1917 roku pomnik Iwana Paskiewicza, dawnego namiestnika Królestwa Polskiego.

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Utworzone w 2000 roku muzeum skupia swoją ekspozycję wokół Armii Krajowej, jej wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia, pamiątek, zdjęć Państwa Podziemnego, a także aktywności żołnierzy w trakcie powstania oraz działań w ramach akcji „Burza” oraz losów powstańców po rozwiązaniu Armii Krajowej.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie położone jest na terenach dawnego lotniska w Rakowicach-Czyżynach. Placówkę utworzono w 1964 roku i od tego czasu w swojej ekspozycji posiada ponad 200 wszelkiego rodzaju statków powietrznych oraz bibliotekę, złożoną z ponad 30 tysięcy pozycji. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy edukacyjne oraz konferencje poświęcone lotnictwu i muzealnictwu. W placówce obejrzeć można myśliwce, bombowce, samoloty szkoleniowe, śmigłowce i helikoptery pochodzące z różnych zakątków świata i reprezentujące siły powietrzne wielu państw.

Miejsca pełne wspomnień
Muzea wojskowe to gratka nie tylko dla fanów militariów. Warto dowiedzieć się jakiego sprzętu używano w zamierzchłych czasach oraz jak Polska wywalczyła o swoją wolność w czasach wojny. To miejsca pełne historii, wspomnień oraz przelanej krwi, nie tylko naszych rodaków.

 

Maciej Zieliński, Globmedium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *