Wydarzenia i informacje

Żywa lekcja historii. Spotkanie z kpt. Władysławem Dąbrowskim, uczestnikiem walk pod Monte Cassino

Wydarzenie: Żywa lekcja historii. Spotkanie z kpt. Władysławem Dąbrowskim, uczestnikiem walk pod Monte Cassino
Termin: 12 maja godz. 11:00
Miejsce: Sala kinowa, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pl. W. Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Wstęp: Bezpłatny po wypełnieniu formularza, dostępnego na stronie internetowej Muzeum

Kapitan Władysław Dąbrowski
Kapitan Władysław Dąbrowski

W imieniu p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta, w związku z rocznicą rozpoczęcia walk wojsk polskich o Monte Cassino, zapraszamy do udziału w spotkaniu z kpt. Władysławem Dąbrowskim, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który w szeregach 15. Pułku Ułanów Poznańskich walczył pod Monte Cassino. Podczas spotkania kpt. Władysław Dąbrowski przedstawi swoją wojenną drogę, który z rodzinnego Nowogródka trafił na zesłanie do Kazachstanu, wędrował przez Iran, Palestynę i Egipt aż do Włoch, by tam walczyć pod Monte Cassino.

Do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 12 maja o godzinie 11.00 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zapraszamy w szczególności grupy szkolne (prowadzimy zapisy online). W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać niezwykłej opowieści jednego z ostatnich żyjących świadków walk o Monte Cassino. Rozmowę z kpt. Dąbrowskim poprowadzą: dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz mjr Waldemar Kowalski, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej.

Kapitan Władysław Dąbrowski – urodził się 6 października 1924 roku w Warszawie. Tego samego roku jego rodzina przeniosła się do Nowogródka, gdzie ojciec pana Władysława (były legionista) otrzymał posadę rusznikarza w policji. Z dniem 17 września 1939 roku spokojne życie rodzinne przerwała sowiecka agresja na Polskę . Nowogródek został zajęty przez Rosjan. Ojciec bohatera był internowany na Litwie. Wraz z matką i bratem 13 kwietnia 1940 roku Władysław Dąbrowski został deportowany do kołchozu im. Kirowa koło Noworosyjska w Kazachstanie. Tam ukończył kurs traktorzysty i przez pewien czas pracował w tym zawodzie. Po agresji niemieckiej na ZSRR i podpisaniu porozumienia Sikorski-Majski, wstąpił do tworzącej się Armii gen. Władysława Andersa. Pierwotny przydział do wojsk pancernych zamieniono mu wkrótce na skierowanie do batalionu „S”, czyli do elitarnego oddziału o doskonałych walorach bojowych, który z czasem stał się podstawą do reaktywowania 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wraz z Armią Andersa przeszedł cały proces szkoleń i szlak bojowy, zajmując się rozpoznaniem i prowadzeniem wozów pancernych. Po zakończeniu wojny 24 lutego 1947 roku powrócił do Polski i zamieszkał na stałe w Gdańsku.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.