Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, takich jak Gdańsk, może być maksymalnie czterech zastępców prezydenta. Mimo to prezydent Aleksandra Dulkiewicz zdecydowała się utworzyć stanowisko dyrektora generalnego – „piątego” zastępcy prezydenta. Sytuacja jest bezprecedensowa. Stanowisko to zostało powierzone Piotrowi Kryszewskiemu, który za swoją lojalność i pełnienie roli „zderzaka” zbiera w mieście dodatkowe korzyści.
Piotr Kryszewski urodził się w Kartuzach w 1982 roku. W 2006 roku ukończył Wyższą Szkołę Bankową na kierunku finanse i bankowość, a w 2008 roku uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku finanse i rachunkowość. W 2009 roku zdobył Certyfikat Księgowego przyznany przez Ministra Finansów, a w 2011 roku uzyskał Licencję Zarządcy Nieruchomości nadaną przez Ministra Infrastruktury.
Awans i działalność polityczna
Kariera Kryszewskiego nabrała tempa, gdy w 2022 roku przejął biuro zastępcy prezydenta po Alanie Aleksandrowiczu. Dotychczas był dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej, gdzie pełnił obowiązki szefa przez pięć lat. Zanim został zastępcą prezydenta, podlegał bezpośrednio Piotrowi Grzelakowi, prominentnemu działaczowi „Wszystko dla Gdańska”.
Pomimo braku autonomicznej pozycji politycznej, Kryszewski podjął się pracy na stanowisku, na którym partyjni nominaci z WdG czy PO nie chcieli przebywać. Dlaczego? Obowiązki zastępcy prezydenta od spraw komunalnych to stałe problemy, nie ma też gdzie przecinać wstęg, ponadto budżet i posady, którymi może dysponować Kryszewski są mało interesujące.
Warto zaznaczyć, że Kryszewski był drugim po Monice Chabior zastępcą prezydenta, który nie miał własnego mieszkania ani domu. To może tworzyć wrażenie, że ci ludzie albo do niczego nie doszli w życiu i zwyczajnie chcą się teraz odkuć, albo ukryli majątek przed upublicznieniem. Jeszcze przed 2022 rokiem posiadał półhektarową działkę, ale w 2021 roku nie uwzględnił jej w swoim oświadczeniu majątkowym.
Skandal z owcami
Jako zastępca prezydenta, Kryszewski od razu musiał zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami. W 2022 roku wybuchła afera związana z projektem ekologicznym wypasu owiec zamiast koszenia trawy na Opływie Motławy. Postępowanie miało być ustawione tak, aby umowę o wartości niemal 150 tysięcy złotych podpisała firma osób oskarżonych o nadużycia.
„Wyniki kontroli wskazują na to, że wystąpiły nieprawidłowości w postaci nieodpowiedniego nadzoru ze strony dwóch pracowników GZDiZ nad tym postępowaniem: kierownika oddziału zieleni i zastępcy dyrektora ds. przestrzeni publicznej. Wobec tych osób zostaną zastosowane kary porządkowe” – tłumaczył Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.
Kary porządkowe miały formę upomnień, a dodatkowo złożono trzy zawiadomienia do prokuratury w związku z podejrzeniami o przestępstwa związane z numerem NIP i adresem siedziby innego podmiotu gospodarczego oraz wpływanie na przebieg postępowania. Ostatecznie umowa na wypas owiec została zerwana, a miasto doświadczyło poważnego skandalu wizerunkowego.
Dalsze awansy i nagrody
W 2023 roku, po odkupieniu przez miasto spółki SNG i przekształceniu jej w Gdańskie Wodociągi, Kryszewski otrzymał nagrodę za swoje zaangażowanie. Został również członkiem rady nadzorczej Gdańskich Wodociągów, z czego uzyskał dodatkowe wynagrodzenie.
Za co ta nagroda? Za blamaż ws. owiec? A może wręcz przeciwnie, rozmycie sprawy uznano za sukces. Kryszewski w pierwszym roku zarobił w spółce ok. 85 tys. zł
Polityczne Zawirowania po Wyborach 2024
Po wyborach samorządowych w 2024 roku Kryszewski znalazł się w centrum politycznego tornada. Platforma Obywatelska, po wspólnym zwycięstwie wyborczym ze stowarzyszeniem Wszystko dla Gdańska, domagała się większej liczby wiceprezydentów.
Postulat został jednak odrzucony, co doprowadziło do rezygnacji Piotra Borawskiego.
„Rozpoczyna się nowa kadencja samorządu, a nasza wizja dalszej współpracy jest różna. Nie mamy porozumienia. Uważamy, jako Koalicja Obywatelska, że demokracja nie polega na festynach i błyskotkach czy przeciąganiu radnych z innych list a na szacunku dla głosu wyborców, ich werdyktu i poparcia. Zasady albo się stosuje w czynach, albo się o nich jedynie mówi” – napisał w oświadczeniu w mediach społecznościowych Piotr Borawski.
Będąca pod presją, Aleksandra Dulkiewicz zgodziła się na nominację Emilii Lodzińskiej jako nowej wiceprezydent, tym samym usuwając z tej funkcji Kryszewskiego. Informację o swoim odejściu Kryszewski opublikował na Facebooku, ale post ten został później usunięty. Dlaczego? Do dzisiaj nie wiadomo.
Nowe stanowisko
Po odwołaniu z funkcji wiceprezydenta Kryszewski został mianowany dyrektorem ds. zieleni. Jego nowe kompetencje obejmują m.in. działania strategiczne w zakresie transformacji energetycznej i Zielonego Ładu, ekologię, ochronę klimatu oraz planowanie gospodarki wodno-ściekowej.
Na razie nie dał się poznać na nowym stanowisku, które zostało stworzone specjalnie dla niego. Piotr Kryszewski wciąż bryluje na stronach miasta niczym piąty zastępca Aleksandry Dulkiewicz. Wydarzenie jest to bez precedensu, ale kto zabroni takich działań gdy miastem rządzą polityczni oligarchowie?
Do kompetencji Dyrektora Zarządzającego ds. Zielonego Gdańska Piotra Kryszewskiego należą:
- działania strategiczne w zakresie transformacji energetycznej i Zielonego Ładu:
- polityka energetyczna Miasta
- ekologia i ochrona klimatu
- planowanie programów rozwoju usług w zakresie infrastruktury komunalnej:
- planowanie gospodarki wodno-ściekowej, ciepłowniczej oraz w zakresie wód opadowych, roztopowych i ochrony przeciwpowodziowej
- wypracowywanie polityki kształtowania cen za usługi komunalne
- podejmowanie działań zmierzających do realizacji zadań związanych ze współorganizacją przez Miasto XXVI Światowego Jamboree Skautowego w 2027 r.
- sprawy bieżące:
- zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stosowania odnawialnych źródeł energii
- kształtowanie proekologicznej polityki Miasta
- współpraca z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz ochrony środowiska
- współpraca z Powiatowym Lekarzem Weterynarii
- współpraca w zakresie nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi
- utrzymanie i rozbudowa infrastruktury miejskiej: wodno-ściekowej, ciepłowniczej oraz wodami opadowymi, roztopowymi i ochrony przeciwpowodziowej
- zarządzanie przy pomocy jednostek określonych w pkt 5, sprawami z zakresu:
- bezpieczeństwa i efektywności energetycznej Gdańska
- ekologii i ochrony środowiska
- gospodarki wodno-ściekowej i ciepłowniczej
- gospodarowania wodami
- terenów zieleni miejskiej, ogrodu zoologicznego i lasów
- schroniska dla bezdomnych zwierząt
- handlu
- systemu gospodarowania odpadami komunalnymi
- utrzymania czystości w Mieście, parkingów i cmentarzy komunalnych oraz współpraca ze Strażą Miejską w tym zakresie
- nadzór merytoryczny w zakresie spraw prowadzonych przez spółki i fundacje z udziałem Miasta:
- Zakład Utylizacyjny sp. z o.o.
- Gdańskie Wody sp. z o.o.
- Gdańskie Wodociągi S.A.
- Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.
- Gdańskie Usługi Komunalne sp. z o.o.
- Fundacji ARMAAG
- nadzorowanie pracy:
- Wydziału Gospodarki Komunalnej w zakresie zadań związanych z gospodarką komunalną oraz gospodarką odpadami,
- Wydziału Ekologii i Energetyki
- Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakresie Pionu Zastępcy Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej
- Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
- współpraca z Komisjami Rady Miasta.
Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska jest upoważniony się do podpisywania pism, dokumentów, w tym umów i oświadczeń w zakresie spraw, o których mowa w pkt 1-6, a nie zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji Prezydenta Miasta Gdańska lub do kompetencji innego Zastępcy Prezydenta, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta lub Zastępcy Skarbnika Miasta.
Maciej Naskręt
Imperium Adamowicza nie zanika a kwitnie. Mierny, bierny ale wierny to motto tej władzy.