Wydarzenia i informacje

Debata odwołana „Ochrona zabytków w kontekście pamięci o Polakach w WMG” – ODWOŁANA

DEBATA ODWOŁANA

Z przyczyn od nas niezależnych debata „Ochrona zabytków w kontekście pamięci o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku” zostaje ODWOŁANA. Przepraszamy.

Debata odwołana
Debata odwołana

Czy możliwy jest dialog między zwolennikami zachowania historycznych obiektów w niezmienionej postaci (lub z niewielkimi przekształceniami) a inwestorami – właścicielami tych obiektów, działającymi biznesowo na warunkach komercyjnych? Dlaczego te miejsca są ważne? Czy warto je chronić? Jak bardzo należy je chronić? Chcemy oddać głos nie tylko historykom, ale również spółkom deweloperskim, które faktycznie mają wpływ na stan zabytków w Gdańsku i Sopocie. Rozmawiajmy.

W liście do inwestorów napisaliśmy:

W Gdańsku i Sopocie nie ma wspólnej płaszczyzny dialogu między inwestorami a środowiskami zajmującymi się ochrona zabytków, historią, czy ogólnie rozumianym dziedzictwem kulturowym. Wielu mieszkańców ma za złe inwestorom podejmowane przez nich działania biznesowe. Proponujemy więc taką platformę dialogu stworzyć – dla dobra naszych miast.

Udział w dyskusji potwierdzili:

 • minister Jarosław Sellin Generalny Konserwator Zabytków
 • Janusz Trupinda dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku
 • Tomasz Błyskosz dyrektor gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Wystosowaliśmy również zaproszenia do trzech inwestorów:

 • Michała Czapskiego prezesa spółki NOWA GEDANIA
 • Tomasza Feila prezesa spółki ELFEKO
 • Wojciecha Sypniewskiego prezesa spółki CALTA

Prowadzącym debatę będzie Aleksander Masłowski, kierownik Zamku w Sztumie.

Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzenie udziału przez Michała Czapskiego. Do wysłuchania debaty zaprosiliśmy Aleksandrę Dulkiewicz, prezydenta miasta Gdańska, oraz Jacka Karnowskiego, prezydenta miasta Sopotu. Do udziału zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu stan zabytków związanych z obecnością Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Będzie możliwość zadawania pytań.

Wydarzenie organizują: Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” oraz „Fundacja dla Gdańska i Pomorza”. Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie pomoc Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Patroni medialni: Gdańsk Strefa Prestiżu, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, TVP3 Gdańsk.

Fundacja dla Gdańska i Pomorza

4 thoughts on “Debata odwołana „Ochrona zabytków w kontekście pamięci o Polakach w WMG” – ODWOŁANA

 • A gdzie przepraszam naistotniejsza osoba w temacie czyli Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok, bo to on bezpośrednio stoi na froncie ochrony zabytków w Województwie Pomorskim?
  Bez jego udziału ta debata nie ma większego sensu. Zresztą uważam, że przynajmniej 15 lat za późno na nią, wiele zabytków związanych z Polakami w WMG już nie istnieje. Tereny Gedanii sprzedane i zdewastowane, w budynku Domu Polskiego są apartamenty dla turystów, przy okazji remontu zniszczono wszelkie zachowane detale w wnętrzu, Hala Technika przy Wałowej, w której odbywało się wiele wieców i innych uroczystości organizowanych przez Polonię też wyburzona…

  Odpowiedz
  • Przyjdź, na pewno będzie zaproszony.

   Odpowiedz
 • Debata bardzo ważna ale też uważam, że kilka lat za późno. Wiele zabytków przestało istnieć albo są wyburzane, a w ich miejsce buduje się nowoczesne atrapy, gdzie tylko fasada się zgadza. Uważam, że debata jest istotna nawet z punktu widzenia zabudowy budynku LOT-u. Nie możemy dopuścić, żeby powstało takie szkaradziejstwo jak po przeciwnej strony ulicy. Wiele miejsc jeszcze czeka na odbudowę i trzeba walczyć oto, aby jej forma była spójna, i możliwie najwierniej nawiązywała do pierwowzoru.

  Odpowiedz
 • Przepraszam, ale nie rozumiem tonu komentarzy – jakby pretensji skierowanych do organizatorów. Czyż przecież nie jest tak, że cała działalność Strefy jest od początku jedną rozłożoną w czasie debatą o tych właśnie sprawach? Czy zresztą również Strefa nie zorganizowała lata temu debaty na temat Danziger Hof? Ludzie! Czemu to ciągłe utyskiwanie – i to na tych, którzy od lat społecznie są zaangażowani w te sprawy – w ratowanie zabytków, w prostowanie gdańskiej rzeczywistości? Czy tak naprawdę to nie Gdańszczanki i Gdańszczanie są w tej sprawie nie w porządku? Kto od lat na to pozwala, komu tak bardzo podobają się osoby serwujące ten spektakl niszczenia i marnowania, że wciąż i wciąż wybierają je – oddają im w zarządzanie swoje życie – a przynajmniej tego życia środowisko? Ludzie – wygadujecie na tych, którzy coś tu starają się zmienić, to nie ma sensu!
  Miłego wieczoru.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.