Architektura i urbanistyka

Domy robotnicze przy Małomiejskiej – rozpoczęta procedura wpisu do rejestru zabytków

Rozpoczęła się procedura wpisu do rejestru zabytków nieruchomych budynków zlokalizowanych na Oruńskim Przedmieściu, ul. Małomiejska nr od 17 do 25 włącznie.

Są to ponad 100-letnie domy z początku XX wieku, które od końca wojny dogorywają po cichu. Reprezentują charakterystyczną dla Oruni architekturę robotniczą. Należą do nas – gdańszczan – i zarządzane są przez Gdańskie Nieruchomości. Miasto chce je zburzyć i jakiś czas temu wystąpiło do wojewódzkiego konserwatora o taką zgodę (budynki są w gminnej ewidencji zabytków o mniejszym stopniu ochrony), ale jej nie otrzymało.  Jak podawał w 2016 r. portal MojaOrunia.pl za rozbiórką optowało Biuro Rozwoju Gdańska z powodu kolizji z przebiegiem Nowej Małomiejskiej.

Poniżej kilka zdjęć sprzed kilku lat i na końcu, co można zrobić ze zrujnowanego domu.

 

Poniżej dom przy ul. Schloßaufgang 7 w Rudolstadt w niemieckim landzie Turyngia  w roku 2015 i 2018 (wpis ze strony „Rekonstrukcje i odbudowy”):
Budynek powstał na przełomie XVI/XVII w. na wzgórzu zamkowym w miejscu starszych fundamentów. Osoby, które w nim mieszkały wykonywały różnego rodzaju prace dla leżącego nieopodal zamku. Do niedawna ze względu na fatalny stan budynkowi groziła rozbiórka. Nowy właściciel doprowadził do wpisania budynku do rejestru zabytków w 2017 co otwarło drogę do starań o dofinansowanie remontu. Ten zakończył się w głównej części w roku 2018. Najważniejsze elementy architektoniczne udało się uratować (m.in. sklepiona piwnica, drewniane stropy, zabytkowa stolarka, wędzarnia). Dom otacza winnica i ogród tarasowy. Po remoncie wnętrza wykorzystywane są dla kameralnych imprez oraz wystaw.

dom przy ul. Schloßaufgang 7 w Rudolstadt w niemieckim landzie Turyngia

Anna Pisarska

21, Małomiejska, Oruńskie Przedmieście, Orunia - Święty Wojciech - Lipce, Gdańsk, województwo pomorskie, 80-037, Polska

One thought on “Domy robotnicze przy Małomiejskiej – rozpoczęta procedura wpisu do rejestru zabytków

  • Moim zdaniem za zabytek powinno się uważać coś co nie tylko jest stare ale ma jakąś wartość dla danej dziedziny życia społecznego. Te domy nie są przykładem kunsztu budowniczych ani wielkości miasta. Po prostu bieda domy jakich pełno po wsiach.Getto dla robotników. Nie mają żadnego waloru estetycznego. Tak, wiemy, że na wsi mieszkało się w czworakach a wmieście w szeregowych domkach bo nie było pracodawcy stać na wille czy kamienice. Dla kogo te domy mają istnieć? Co udowadniają, jaki niosą przekaz? Pewnie mieszkańcy chętnie zamieniliby się na mieszkania w budynkach wybudowanych na ich miejscu. To nie są piramidy albo wieża Eiffla czy Złota Brama. Trochę zdrowego rozsądku nie szkodzi.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.