Domy robotnicze przy Małomiejskiej – rozpoczęta procedura wpisu do rejestru zabytków

Rozpoczęła się procedura wpisu do rejestru zabytków nieruchomych budynków zlokalizowanych na Oruńskim Przedmieściu, ul. Małomiejska nr od 17 do 25 włącznie.

Są to ponad 100-letnie domy z początku XX wieku, które od końca wojny dogorywają po cichu. Reprezentują charakterystyczną dla Oruni architekturę robotniczą. Należą do nas – gdańszczan – i zarządzane są przez Gdańskie Nieruchomości. Miasto chce je zburzyć i jakiś czas temu wystąpiło do wojewódzkiego konserwatora o taką zgodę (budynki są w gminnej ewidencji zabytków o mniejszym stopniu ochrony), ale jej nie otrzymało.  Jak podawał w 2016 r. portal MojaOrunia.pl za rozbiórką optowało Biuro Rozwoju Gdańska z powodu kolizji z przebiegiem Nowej Małomiejskiej.

Poniżej kilka zdjęć sprzed kilku lat i na końcu, co można zrobić ze zrujnowanego domu.

 

Poniżej dom przy ul. Schloßaufgang 7 w Rudolstadt w niemieckim landzie Turyngia  w roku 2015 i 2018 (wpis ze strony „Rekonstrukcje i odbudowy”):
Budynek powstał na przełomie XVI/XVII w. na wzgórzu zamkowym w miejscu starszych fundamentów. Osoby, które w nim mieszkały wykonywały różnego rodzaju prace dla leżącego nieopodal zamku. Do niedawna ze względu na fatalny stan budynkowi groziła rozbiórka. Nowy właściciel doprowadził do wpisania budynku do rejestru zabytków w 2017 co otwarło drogę do starań o dofinansowanie remontu. Ten zakończył się w głównej części w roku 2018. Najważniejsze elementy architektoniczne udało się uratować (m.in. sklepiona piwnica, drewniane stropy, zabytkowa stolarka, wędzarnia). Dom otacza winnica i ogród tarasowy. Po remoncie wnętrza wykorzystywane są dla kameralnych imprez oraz wystaw.

dom przy ul. Schloßaufgang 7 w Rudolstadt w niemieckim landzie Turyngia

Anna Pisarska

Dodaj opinię lub komentarz.