W marcu 2014 r. światło dzienne ujrzała publikacja, której mam przyjemność być współautorem (razem z Jarosławem Wasielewskim) zatytułowana „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy”. Album cieszył się dużą popularnością, odbyło się kilka spotkań promocyjnych, cały nakład został wyprzedany. Niemal od razu pojawiły się także pytania, kiedy pojawi się druga część, ów „Spacer drugi”..?

Musiało upłynąć nieco czasu (prawie trzy lata…), aby móc wreszcie przekazać dobrą wiadomość. Otóż w zeszłym tygodniu przekazaliśmy Wydawnictwu Oskar gotowy tekst książki („Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi”). W najbliższych tygodniach tekst przejdzie redakcję, korektę, skład itd., i jest duża szansa, że album do sprzedaży trafi pod koniec marca!

Widok na Wrzeszcz; pocztówka ze zbiorów Krzysztofa Gryndera

Do albumu wybraliśmy równo 100 pocztówek. Naszą wędrówkę rozpoczniemy tym razem od strony Brętowa, od dawnego majątku Srebrzysko, by poprzez ul. Partyzantów i jej sąsiedztwo dotrzeć do centrum Wrzeszcza. Następnie kluczyć będziemy urokliwymi uliczkami w sąsiedztwie dzisiejszego kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i zajrzymy na Górę Jana, do działającej tam przez wiele lat restauracji Zinglera, aby obejrzeć Wrzeszcz z niedostępnej dziś zwykłym mieszkańcom perspektywy. W dalszej kolejności odwiedzimy luksusowe wille przy ul. Jaśkowa Dolina, wznoszone tu przez ówczesnych gdańskich milionerów, szukających wytchnienia od zatłoczonego historycznego śródmieścia. Następnie wkroczymy na Festynową Łąkę i między parkowe drzewa. Na koniec zaś wypuścimy się w kierunku wzgórz morenowych, wsi Piecki oraz majątku Migówko, by zakończyć spacer w Matemblewie… Słowem, zaopatrzcie się w dobre buty!

Dalsze informacje już wkrótce.

Jan Daniluk


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.