Top 10 mojego miasta: czyli Sztokholm wg Agnes na szwedzkiej ziemi.

Swoje top 10 zacznę  od mojej ulubionej Galerii czyli Fotografiska.

1.      Fotografiska. Jeżeli ktoś lubi galerie i fotografie, to jest to wymarzone miejsce dla niego. Nawet dla samego otoczenia galerii warto się wybrać w to miejsce. Polecam!

2.      Skansen. Miejsce, które każdy turysta musi zaliczyć. W Skansenie byłam dwa razy i jeszcze nie obejrzałam go w całości. Miejsce fantastyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Stare, szwedzkiego domostwa, mini zoo i całe mnóstwo innych atrakcji. Niestety, ta atrakcja jest jedną z najdroższych w Sztokholmie, ale naprawdę warto wydać tyle kasy i zobaczyć to, co oferuje to miejsce.

3.      Tarasy czyli Monteliusvägen to miejsce, z którego można zobaczyć panoramę Sztokholmu. Jedno z najfajniejszych miejsc w Sztokholmie. Często tu bywam.

4.      Bellmansgatan. Uwielbiam miejsce, w którym „mieszkał” Mikael Blomkvist – bohater trylogii Millenium. Dla mnie ta okolica jest ciekawsza od sztokholmskiej Starówki, a do tego jest na drodze do wspomnianych powyżej tarasów.

5.      Götgatan. To trzecie miejsce obok tarasów i Bellmansgatan, które znajduje się w dzielnicy Södermalm. To ulica przemieniona w deptak z dozwolonym ruchem dla rowerów (ulica ma z jednej z i z drugiej strony stromy podjazd więc wielu z nich nie daje rady podjechać). Można tu znaleźć pełno kafejek i restauracji oraz sklepów. Panuje tutaj fantastyczny klimat, zupełnie inny niż w pozostałych częściach miasta.

6.      Mariatorget. To czwarte miejsce na Södermalm, które często odwiedzam. Park, w którym spotyka się wiele osób (wieczorami podobno w celach narkotykowych). Fajne miejsce, dookoła którego jest cała masa fajnych kawiarenek.

7.      Östermalm. Słynna dzielnica śmietanki sztokholmskiej. Najdroższe mieszkania, sklepy i generalnie bon-ton. Znam osobę, której marzeniem jest mieszkać na tej dzielnicy – nie dlatego, że są tu przepiękne budynki i jest bardzo czysto. Chce tu mieszkać, bo to taka noblilitacja, awans społeczny. Taaa czynsz i zęby w ścianę ;) Dzielnica jest faktycznie piękna. Tutaj znajdują się najpiękniejsze budynki i…. faktycznie ma w sobie coś innego. Nie wiem, czy to panowie w gajerkach, wypindrowane dziunie, czy ta atmosfera high life. Coś w tym jest i lubię się czasami przespacerować ulicami tej dzielnicy. Popatrzeć na wspaniałą architekturę i coś co mi tutaj pasuje jak pięść do nosa. Bogaci i elegancko ubrani ludzie, a na ziemi pod drogimi sklepami owinięci w co się tylko da cygańscy żebracy.

8.      Strandvägen. To miejsce musi zaliczyć każdy turysta. Przecudowna promenada, która przywodzi mi na myśl nadmorskie, francuskie. Strandvägen to również część dzielnicy Östermalm. Warto się nią przejść udając się na zwiedzanie Skansenu :)

9.      Drottninggatan. To chyba najbardziej popularny deptak w Sztokholmie. Tutaj jest cała masa sklepów i knajpek. Tutaj chyba przewija się najwięcej osób, tym bardziej, że deptak wiedzie aż do sztokholmskiej Starówki i przylega do Dworca Centralnego. Świetne miejsce na zakupy.

10.  Gamla Stan. To miejsce jest numerem jeden na mapie każdego turysty. Faktycznie nie można go pominąć. Starówka jest piękna, pełna zakamarków, bram i wąskich uliczek. Tutaj można skosztować najlepszych lodów w Sztokholmie w jednej z licznych kawiarenek.

Agnieszka Więckowska

autorka prowadzi blog: Agnes na szwedzkiej ziemi

One thought on “Top 10 Sztokholmu

  • Wspomnień lat dawnych czar….

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.