1 września 1939 roku rozpoczęła się wojna, która zabrała życie kilku dziesiątkom milionów ludzi i zmieniła geopolityczny porządek świata. Wojna ta spowodowała również nieodwracalne straty w światowej kulturze, których rozmiar jest trudny do oszacowania. Sytuacja Polski była szczególnie dramatyczna.

Festiwal Kultury Utraconej – harmonogram festiwalu

W wyniku działań wojennych oraz brutalnej polityki okupantów, które miały na celu zniszczenie polskiej tożsamości, utracono wiele elementów przedwojennego dziedzictwa. Kultura Polski została brutalnie przerwana, a jednym z celów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest przypominanie o skutkach i skali tych strat.

Festiwal Kultury Utraconej doskonale wpisuje się w hasło „Kultura wielu wymiarów”, które przyświeca działalności Muzeum. Jego stałym celem jest przybliżenie strat, jakie polska kultura poniosła w latach 1939-1945, zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Podczas festiwalu przedstawiamy wyjątkowe dzieła sztuki z czasów II Rzeczypospolitej oraz przybliżamy fenomen ich twórców. Chcemy przywrócić pamięć o tych utraconych skarbach kultury, które do dziś wpływają na nasze życie.

Harmonogram festiwalu

Strona Festiwalu Kultury Utraconej

Gdańsk Strefa Prestiżu

Dodaj opinię lub komentarz.