Właśnie rozpoczęło się burzenie pawilonu usługowego, zlokalizowanego przy al. Hallera 169, między pawilonem „Biedronki” a wysokościowcem przy ul. Baczyńskiego 7. Na tym miejscu ma powstać kolejny wysoki blok mieszkalny, dziesięciopiętrowiec.

Po drugiej stronie alei wznosi się wybudowany w 1951 roku budynek, który przez wiele lat był siedzibą Państwowej Szkoły Pielęgniarstwa, a od 1973 roku Medycznego Studium Zawodowego nr 1. Kiedy powstawał, ulicy patronował jeszcze F. D. Roosevelt. W 1953 patronem alei został na długie lata Karol Marks. Dziś znamy ją jako aleję Józefa Hallera. Jakie będą losy tego obiektu ?

Państwowa Szkoła Pielęgniarstwa w 2014, fot. A. Pisarska

Od kilku co najmniej lat można zaobserwować ciekawe zmiany, jakie zachodzą w Dolnym Wrzeszczu, i jak to zwykle bywa, nie przez wszystkich mieszkańców są one oceniane pozytywnie. W 2019 roku rozpoczęto wznoszenie przy ulicy Mickiewicza i ulicy Próżnej (po usunięciu szpetnych baraków) budynków mieszkalnych. Zaplanowano także odnowienie gmachu dawnej poczty. Już w 2021 roku do nowych domów wprowadzili się pierwsi lokatorzy, a między blokami pojawiła się rzeźba (instalacja?) wzbudzająca zrozumiałe zainteresowanie nie tylko mieszkańców Dolnego Wrzeszcza. Budynek dawnej poczty prezentuje się teraz godnie, a jego historię przypomina plansza umieszczona tak, aby przechodnie mogli bez trudu zapoznać się z tekstem.

Przed trzema laty, w marcu 2020, przystąpiono do odbudowy przejścia pod torami kolejowymi i przywrócenia dawnego kształtu stacji SKM Kolonia. Pamiętam, że ten przystanek, z którego korzystało wiele osób udających się zarówno do Gdańska jak i do Nowego Portu, a po pewnym czasie już tylko do Gdańska i Brzeźna, z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Znikały kolorowe szybki wybijane przez wandali i kafelki z bocznych ścian podziemnego przejścia, niszczono ławki. Co zdumiewające, rewitalizacja stacji także nie spodobała się okolicznym chuliganom, którzy uszkodzili zainstalowaną tu windę!

Chciałabym wspomnieć o placyku u zbiegu ulic Klonowicza, Mickiewicza i Kochanowskiego. Od pewnego czasu nosi on imię biskupa Edwarda O`Rourke (1876 -1943). To dobrze, że uhonorowano tego duchownego, zasłużonego dla gdańskiej Polonii. Biskup – syn Irlandczyka i Angielki, rosyjski hrabia znający język niemiecki i polski (a także jak informuje Wikipedia – angielski, francuski, łaciński, łotewski, włoski), został powołany w 1922 roku bullą papieża Piusa XI na administratora apostolskiego Wolnego Miasta Gdańska. Od 1926 roku do 1938 roku był biskupem nowo utworzonej diecezji gdańskiej.

Plac biskupa O`Rourke, fot. Cz. Scheffs

Istniejące od 1912 roku „Bocianie Gniazdo”, czyli szpital położniczy i kobiecy przy ul. Klinicznej, wraz z budynkiem dla personelu medycznego (gdzie znalazło się zawodowe studium medyczne) miało stać się po gruntownej przebudowie luksusowym domem opieki dla seniorów. Prace rozpoczęto w roku ubiegłym. Wobec najnowszych informacji o poważnych kłopotach właściciela obiektu przyszłość tej inwestycji jest nieznana.

Czesława Scheffs

Inne artykuły autorki o Dolnym Wrzeszczu:

Stacja transformatorowa na tyłach Szkoły Pielęgniarstwa z napisem ulicy Roosevelta, fot. A. Pisarska

2 thoughts on “Zmiany w Dolnym Wrzeszczu

  • Dziękuję za ciekawy artykuł. We Wrzeszczu spędziłam pierwsze 17 lat życia, było to dość dawno temu:). Opisane przez Panią miejsca wzbudziły wspomnienia. Pamiętam działającą pocztę przy ul Mickiewicza, a obok w tych strasznych barakach – fryzjera (o ile się nie mylę zakład p. Pęśko). Też niedaleko, na rogu Mickiewicza i Mierosławskiego była apteka. Jeździłam skm-ką odjeżdżającą ze stacji Gdańsk-Kolonia. Pamiętam park przy ul. Mickiewicza, obecnie z miejscem zabaw dla dzieci, a w latach 70/80 ub. wieku z klombem róż na środku, bo miejscem zabaw dla dzieci był niedaleki Ogródek Jordanowski. Mieszkam już od dawna w innej dzielnicy, a w Dolnym Wrzeszczu od kilku lat pracuję.

    Odpowiedz
    • Też przyszły wspomnienia,cudownych chwil życia.Mieszkalem tam osiemnaście lat.Pozdrawiam znajomych ojciec46@wp.pl

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.