2500 zdjęć, pocztówek i dokumentów trafiło do internetu dzięki Fundacji dla Gdańska i Pomorza. Na zdjęciach można zobaczyć dawny Gdańsk, Starogard, Żuławy i wiele innych miejscowości oraz miejsc.

Gdańsk, Wały Jagiellońskie, Danzig Dominikswal (klikając w zdjęcie przeniesiesz się do muzeumpomorza.pl)
Gdańsk, Wały Jagiellońskie, Danzig Dominikswal (klikając w zdjęcie przeniesiesz się do muzeumpomorza.pl)

Dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdigitalizowane zbiory trafiły na nowoczesny i innowacyjny portal internetowy. Pod adresem www.muzeumpomorza.pl i www.muzeumgdanska.pl każdy z zainteresowanych może bezpłatnie oglądać i pobierać zbiory należące do Fundacji dla Gdańska i Pomorza, a przekazane fundacji przez znanego kolekcjonera i zarazem wiceprezesa fundacji, Krzysztofa Gryndera. Na portalu ponadto znajdują się zbiory udostępnione przez partnerów projektu, czyli przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej. Najstarsze zbiory pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, najnowsze z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Nowoczesność i innowacja
Portal, oprócz standardowej wyszukiwarki (wyszukiwanie po nazwach tagach, miastach czy dacie), posiada również inteligentniejszy system wyszukiwania obiektów na podstawie geolokalizacji. Dzięki takiemu systemowi łatwiejsze jest wyszukiwanie obiektów w danym rejonie. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest udostępnianie zasobów z danego rejonu jednym linkiem, np. zasoby Jelitkowo.

Uruchamiając portal na smartfonie i włączając usługi lokalizacyjne można de facto znaleźć się na dawnej ulicy czy dawnym miejscu.

Wejdź w zakładkę "Mapa" i kliknij w "ustaw swoją aktualna pozycję" muzeumpomorza.pl
Wejdź w zakładkę „Mapa” i kliknij w „ustaw swoją aktualna pozycję” muzeumpomorza.pl

Obecnie testujemy aplikację przeznaczoną na smartfona, która będzie dostępna w sklepie Google Play (napisz do nas jeśli chcesz przetestować aplikację).

Kolejnym innowacyjnym sposobem podejścia do prezentacji zasobów jest interakcja z użytkownikami. Każdy z użytkowników ma możliwość uzupełnienia opisu lub jego zmiany na kilka sposobów. Pod każdym zbiorem można zaproponować zmiany w opisie lub zaproponować zmianę lokalizacji. Wszystkie te informacje trafiają  bezpośrednio do  administratorów systemu, którzy – po weryfikacji – nanoszą zmiany i propozycje. System jest również zintegrowany z najbardziej popularnym serwisem społecznościowym, dzięki temu każdy zasób można skomentować z Facebooka lub udostępnić na swoim profilu. Ponadto możliwy jest kontakt z administratorami poprzez formularz lub drogą mailową.

Możesz zaproponować zmianę opisu lub zmianę lokalizacji. muzeumpomorza.pl
Możesz zaproponować zmianę opisu lub zmianę lokalizacji. muzeumpomorza.pl

System automatycznie  wyświetla najpopularniejsze zbiory, jak i zbiory, które nie są oznaczone na mapie. Również każdy, jeśli nie chce mu się oglądać wszystkiego, może włączyć sobie obiekt losowy  na cały ekran i cieszyć oko. Przy niektórych zasobach umieszczone są linki do artykułów opisujące bardziej szczegółowo miejsce lub obiekt.

Zbiory przeznaczone są do wykorzystania niekomercyjnego. Warunki korzystania z zasobów umieszczone są na stronie w dedykowanym im miejscu.  Warunki używania zasobów.

Czy uniknęliśmy błędów?
Każde tego typu archiwum z tak wielką ilością zbiorów, mimo starań,  nie uniknie błędów. Mogą to być błędne opisy, lokalizacja czy datowanie. Liczymy tutaj na wyrozumiałość i zgłaszanie wszelkich uwag pod zasobami, o czym pisaliśmy powyżej. Pracowaliśmy pod wielką presją czasu,  aby jak najszybciej udostępnić archiwalia.

Kolejne etapy
System jest rozwojowy i powstał dzięki obserwacji podobnych systemów udostępnianych przez muzea czy archiwa. Firma Multimedia Cafe, która stworzyła to autorskie oprogramowanie, jest otwarta na nasze sugestie i pomysły. W kolejnym etapie umożliwimy rodzaj schowka do późniejszego oglądania. Dostępny będzie również sklep, w którym będzie można zakupić wielkoformatowe wydruki wysokiej jakości (obecnie jest to możliwe kontaktując się z nami mailowo). Kolejnym przyszłościowym rozwiązaniem będzie generowanie np. kalendarzy na indywidualne zamówienie.

W ciągu roku zaprosimy kolekcjonerów i instytucje do tworzenia i umieszczania swoich zbiorów w naszym systemie. Będą oni mogli sami umieszczać i publikować  swoje zbiory, zgodnie z wypracowaną wspólnie z nami umową. 

Projekt MuzeumPomorza.pl “Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego województwa pomorskiego” powstał w ramach programu  “Kultura cyfrowa” i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 75 000 zł. Dzięki temu, oprócz działającego portalu, Fundacja wzbogaciła się w stanowisko do digitalizacji i obróbki archiwizowanych zbiorów w bardzo wysokiej rozdzielczości.

This slideshow requires JavaScript.

część zbiorów muzeumpomorza.pl

Jednak największą wartością projektu jest jego walor edukacyjny i możliwość oglądania zbiorów na całym ekranie. Dla pasjonatów historii i wszystkich pragnących poznać Gdańsk, Sopot, Kociewie i Żuławy nasz portal zapewne będzie inspiracją do samodzielnych poszukiwań i odkrywania historii naszego regionu.

Fundacja dla Gdańska i Pomorza chce współpracować  z instytucjami kultury, muzeami, stowarzyszeniami oraz kolekcjonerami. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi mające na celu usprawnienie funkcjonowania portalu.

Gdańsk Strefa Prestiżu


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

One thought on “2500 archiwalnych zdjęć z Pomorza – MuzeumPomorza.pl

  • Piękna sprawa. Ja sama chętnie bym takie zdjęcia obejrzała z bliska, lubię to, co dotyczy historii. Nie jestem przeciwna nowym projektom (…) , ale też fajnie jest tak wrócić pamięcią do tamtych chwil. Przynajmniej ja mam takie nieodparte wrażenie.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.