2500 zdjęć, pocztówek i dokumentów trafiło do internetu dzięki Fundacji dla Gdańska i Pomorza. Na zdjęciach można zobaczyć dawny Gdańsk, Starogard, Żuławy i wiele innych miejscowości oraz miejsc.

Gdańsk, Wały Jagiellońskie, Danzig Dominikswal (klikając w zdjęcie przeniesiesz się do muzeumpomorza.pl)
Gdańsk, Wały Jagiellońskie, Danzig Dominikswal (klikając w zdjęcie przeniesiesz się do muzeumpomorza.pl)

Dzięki dofinansowaniu projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdigitalizowane zbiory trafiły na nowoczesny i innowacyjny portal internetowy. Pod adresem www.muzeumpomorza.pl i www.muzeumgdanska.pl każdy z zainteresowanych może bezpłatnie oglądać i pobierać zbiory należące do Fundacji dla Gdańska i Pomorza, a przekazane fundacji przez znanego kolekcjonera i zarazem wiceprezesa fundacji, Krzysztofa Gryndera. Na portalu ponadto znajdują się zbiory udostępnione przez partnerów projektu, czyli przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku i Muzeum II Wojny Światowej. Najstarsze zbiory pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, najnowsze z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Nowoczesność i innowacja
Portal, oprócz standardowej wyszukiwarki (wyszukiwanie po nazwach tagach, miastach czy dacie), posiada również inteligentniejszy system wyszukiwania obiektów na podstawie geolokalizacji. Dzięki takiemu systemowi łatwiejsze jest wyszukiwanie obiektów w danym rejonie. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest udostępnianie zasobów z danego rejonu jednym linkiem, np. zasoby Jelitkowo.

Uruchamiając portal na smartfonie i włączając usługi lokalizacyjne można de facto znaleźć się na dawnej ulicy czy dawnym miejscu.

Wejdź w zakładkę "Mapa" i kliknij w "ustaw swoją aktualna pozycję" muzeumpomorza.pl
Wejdź w zakładkę „Mapa” i kliknij w „ustaw swoją aktualna pozycję” muzeumpomorza.pl

Obecnie testujemy aplikację przeznaczoną na smartfona, która będzie dostępna w sklepie Google Play (napisz do nas jeśli chcesz przetestować aplikację).

Kolejnym innowacyjnym sposobem podejścia do prezentacji zasobów jest interakcja z użytkownikami. Każdy z użytkowników ma możliwość uzupełnienia opisu lub jego zmiany na kilka sposobów. Pod każdym zbiorem można zaproponować zmiany w opisie lub zaproponować zmianę lokalizacji. Wszystkie te informacje trafiają  bezpośrednio do  administratorów systemu, którzy – po weryfikacji – nanoszą zmiany i propozycje. System jest również zintegrowany z najbardziej popularnym serwisem społecznościowym, dzięki temu każdy zasób można skomentować z Facebooka lub udostępnić na swoim profilu. Ponadto możliwy jest kontakt z administratorami poprzez formularz lub drogą mailową.

Możesz zaproponować zmianę opisu lub zmianę lokalizacji. muzeumpomorza.pl
Możesz zaproponować zmianę opisu lub zmianę lokalizacji. muzeumpomorza.pl

System automatycznie  wyświetla najpopularniejsze zbiory, jak i zbiory, które nie są oznaczone na mapie. Również każdy, jeśli nie chce mu się oglądać wszystkiego, może włączyć sobie obiekt losowy  na cały ekran i cieszyć oko. Przy niektórych zasobach umieszczone są linki do artykułów opisujące bardziej szczegółowo miejsce lub obiekt.

Zbiory przeznaczone są do wykorzystania niekomercyjnego. Warunki korzystania z zasobów umieszczone są na stronie w dedykowanym im miejscu.  Warunki używania zasobów.

Czy uniknęliśmy błędów?
Każde tego typu archiwum z tak wielką ilością zbiorów, mimo starań,  nie uniknie błędów. Mogą to być błędne opisy, lokalizacja czy datowanie. Liczymy tutaj na wyrozumiałość i zgłaszanie wszelkich uwag pod zasobami, o czym pisaliśmy powyżej. Pracowaliśmy pod wielką presją czasu,  aby jak najszybciej udostępnić archiwalia.

Kolejne etapy
System jest rozwojowy i powstał dzięki obserwacji podobnych systemów udostępnianych przez muzea czy archiwa. Firma Multimedia Cafe, która stworzyła to autorskie oprogramowanie, jest otwarta na nasze sugestie i pomysły. W kolejnym etapie umożliwimy rodzaj schowka do późniejszego oglądania. Dostępny będzie również sklep, w którym będzie można zakupić wielkoformatowe wydruki wysokiej jakości (obecnie jest to możliwe kontaktując się z nami mailowo). Kolejnym przyszłościowym rozwiązaniem będzie generowanie np. kalendarzy na indywidualne zamówienie.

W ciągu roku zaprosimy kolekcjonerów i instytucje do tworzenia i umieszczania swoich zbiorów w naszym systemie. Będą oni mogli sami umieszczać i publikować  swoje zbiory, zgodnie z wypracowaną wspólnie z nami umową. 

Projekt MuzeumPomorza.pl “Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego województwa pomorskiego” powstał w ramach programu  “Kultura cyfrowa” i został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 75 000 zł. Dzięki temu, oprócz działającego portalu, Fundacja wzbogaciła się w stanowisko do digitalizacji i obróbki archiwizowanych zbiorów w bardzo wysokiej rozdzielczości.

This slideshow requires JavaScript.

część zbiorów muzeumpomorza.pl

Jednak największą wartością projektu jest jego walor edukacyjny i możliwość oglądania zbiorów na całym ekranie. Dla pasjonatów historii i wszystkich pragnących poznać Gdańsk, Sopot, Kociewie i Żuławy nasz portal zapewne będzie inspiracją do samodzielnych poszukiwań i odkrywania historii naszego regionu.

Fundacja dla Gdańska i Pomorza chce współpracować  z instytucjami kultury, muzeami, stowarzyszeniami oraz kolekcjonerami. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi mające na celu usprawnienie funkcjonowania portalu.

Gdańsk Strefa Prestiżu

One thought on “2500 archiwalnych zdjęć z Pomorza – MuzeumPomorza.pl

  • Piękna sprawa. Ja sama chętnie bym takie zdjęcia obejrzała z bliska, lubię to, co dotyczy historii. Nie jestem przeciwna nowym projektom (…) , ale też fajnie jest tak wrócić pamięcią do tamtych chwil. Przynajmniej ja mam takie nieodparte wrażenie.

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.