Lubieszewo

Jeszcze raz zapraszamy do kościoła pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie. Pierwszy film poświęcony temu obiektowi można obejrzeć w tym miejscu. Kościół jest orientowany, jednonawowy, zbudowany  na planie prostokąta, wzmocniony zewnętrznymi przyporami. Posiada wieżę, kruchtę i zakrystię od północy. Kolebkowy strop pokryty jest XVII-wiecznymi polichromiami.

Co przedstawiają owe polichromie, opowie dr Dariusz Piasek. A także, jaka gotycka tajemnica znajduje się w zakrystii. Przyjrzymy się malowidłom na konfesjonałach – kogutowi i zbożu wyrastającemu z czaszki, posłuchamy o ambonie i klaszczącej Matce Bożej. Co przedstawiają iluzjonistyczne obrazy przy wejściu do kościoła? Gdzie w średniowieczu umieszczano chrzcielnice? Czy były one zamykane na kłódkę? W jaki sposób poprzez swoją formę łączyły doczesność z wiecznością? A nade wszystko spojrzymy na najcenniejszy obiekt w świątyni – uśmiechniętą Madonnę na Lwie z 1375 r.

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału YouTube oraz śledzenia profilu na FB.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani Żuławami Gdańskimi, to album autorstwa Dariusza Piaska „Żuławy Gdańskie na dawnej pocztówce” można nabyć w Gdańskiej Księgarni Naukowej przy ul. Łagiewniki 56.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.