Przy ul. Polanki (Pelonken) pod nr 130 stoi gmach szkoły, który swe podwoje dla nauki otworzył w sierpniu 1913 r. jako koedukacyjne Liceum (Lyzeum Oliva) powstałe na bazie szkoły dla dziewcząt z siedzibą przy ul. Opata Rybińskiego.

V LO

Lyzeum Oliva w 1936 r.

W Wolnym Mieście Gdańsku obiekt wciąż zmieniał swą charakterystykę edukacyjną, rozdzielając chłopców od dziewcząt. I tak pod nazwą Lyzeum Oliva stworzono jednostkę szkolną dla dziewcząt która po czasie zamieniła się w Mädchen Oberschule Oliva. Stworzono także szkołę  dla chłopców – Miejskie Gimnazjum Realne (Städtische Realgymnasium Oliva) po roku 1936 funkcjonujące jako Knaben Oberschule Oliva, a od roku 1940 m.in. jako Hermann Göring Oberschule.

 

Budynek szkoły wyszedł z marca 1945 bez większego szwanku i początkowo mieściła się w nim poczta polowa Armii Czerwonej, lecz po kilku tygodniach, a dokładnie 19 kwietnia 1945 r., rozpoczęto w tymże obiekcie organizowanie Państwowego Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego w Oliwie, oznaczone następnie jako V Państwowe Liceum.

V LOStan z maja 1977 r. Autor: Artur Wołosewicz, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej

Tu w latach 1945-1948 umieszczono także Państwowe Pedagogium, 2-letnią szkołę kształcącą kadry nauczycielskie, dotkliwie zniszczone przez wojnę a jednocześnie potrzebne nowej władzy w krzewieniu nowego ładu społecznego. Pedagogium było zaczątkiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, która z kolei była bazą powstałego w roku 1970 Uniwersytetu Gdańskiego.
V Liceum Ogólnokształcące działające tu od kwietnia 1945 r., już rok później (8 kwietnia 1946 r.) przyjęło imię patrona Stefana Żeromskiego i stan ten po dzień dzisiejszy trwa.

This slideshow requires JavaScript.

Robert Krygier

2 thoughts on “Lyzeum Oliva

  • Dziękuję za informacje. A przy okazji mam pytanie: gdzie mogę znaleźć informacje o nauczycielach, pracownikach Lyzeum ( chodzi o okres 1913 – 1945). Od dłuższego czasu szukam choćby szczątkowych informacji, ale bezskutecznie.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Najprościej byłoby napisać do szkoły, a nawet pojechać tam.

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.