On – Ludwik Kalkstein-Stoliński, prawdopodobny autor scenariusza filmu „Czarne chmury”, a pułkownik Dowgird to faktyczny Krystian Kalkstein-Stoliński, przodek Ludwika. Przodek żył zacnie, Ludwik – znacznie mniej. Żołnierz Armii Krajowej, odznaczony Krzyżem Walecznych, po 2 latach konspiracji podjął decyzję o współpracy z Gestapo jako agent 97.
Ona – Blanka Kaczorowska, jego żona, życiorys jeszcze bogatszy – członek Armii Krajowej, wciągnięta przez męża do współpracy z Gestapo czyli kolaborantka, a po wojnie donosiciel SB.


Jest jeszcze jego szwagier – Eugeniusz Świerczewski, CV podobne.

Cała trójka wydała Niemcom gen. Stefana Grota Roweckiego. Po dekonspiracji zostali skazani przez sąd AK na karę śmierci i tylko na Świerczewskim ją wykonano. Małżonkowie zostali ukryci przez Niemców, a on nawet walczył w czasie Powstania Warszawskiego w szeregach SS. W 1945 wzięli rozwód. On uciekł na zachód, ale wrócił do Szczecina i został literatem, ona wzięła się za historię i sztukę. Oboje jako agenci Gestapo zostali zidentyfikowani przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1952-53 i skazani na dożywocie. W tym czasie żołnierze powstania antysowieckiego ginęli w więzieniach w czasie tortur lub po krótkich procesach w wyrokach śmierci. Im dożywocie zostało  zamienione na krótsze okresy pozbawienia wolności.

On wyszedł z więzienia w 1965, ona już w 1958. On stał się hodowcą kur i świń, ale w 1981 wyjechał do syna do Francji. Zmarł w Monachium w 1994. Ona – ciekawiej. Do 1972 roku (z 4-letnią przerwą) była tajnym agentem SB pracując w branży filmowej. W 1971 r. wyjechała do Francji i tam zmarła w 2002 r.
Czy drżeli o swoją przyszłość w 1989 roku, gdy zachodziła transformacja ustrojowa?

Wczoraj minęła 121 rocznica urodzin generała Stefana Grota Roweckiego, dowódcy Armii Krajowej, aresztowanego 30 czerwca 1943 r. i zgładzonego zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego.

Anna Pisarska-Umańska

3 thoughts on “Małżonkowie Kalkstein-Stolińscy

 • Napisałem na FB kilka informacji o Kalksteinie, któreh niewiele osób zna.
  Jak się okazuje w końcu lat siedemdziesiątych i do 81 roku kilka razy spotkałem Kalksteina. Występował wtedy jako Ciesielski. Dopiero dwadzieścia lat później dowiedziałem się kto to był naprawdę. :(

  Odpowiedz
 • Kilka dodatkowych informacji.
  Kalkstein również współpracował z SB. Zaczął jeszcze w więzieniu. Paszport odebrał w listopadzie 1981 roku w Jarocinie i w grudniu przed Stanem Wojennym wyjechał (ciekawe kiedy paszport odebrała Kaczorowska).
  Po rozpoznaniu pod Warszawą gdzie hodował kury wyjechał do gminy Nowe-Miasto n. Wartą , tam ożenił się i założył fermę świń (w Utracie, dziś włączona do Chociczy). Ciekawym faktem jest to, że ożenił się z wdową po Edwardzie Ciesielskim – partnerze rotmistrza Pileckiego w czasie ucieczki z Oświęcimia. Innym ciekawym faktem jest to iż mimo, że zamieszkiwał w gminie kilka lat nie istnieją żadne ślady po meldunku. Ślub brał w USC w Jarocinie i tam są dokumenty. Ślub brał jako Kalkstein-Stoliński.

  Odpowiedz
 • Syn Kalksteina nadal mieszka w rejonie paryskim. Blanka Kaczorowska spędzała ostatnie lata życia w domu dla starców (polskim) w pn. Francji ale została tam rozpoznana jako agentka Gestapo i pensjonariusze wymogli to że została wydalona z tej instytucji.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.