26 lipca rozpoczęła się XIV edycja koncertów kameralnych „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”. Impreza, stosunkowo słabo nagłośniona, gromadzi rzeszę stałych bywalców – miłośników muzyki, Gdańska i często samych parafian. Wyzwaniem okazało się znalezienie pełnego harmonogramu na rok 2016. Na wydarzenie także trafiliśmy pierwszy raz.

Spotkania składają się z dwóch części, prelekcji na temat danego obiektu oraz samego koncertu. Dwa około dwudziestominutowe bloki historyczne prowadzi gdański przewodnik, Aleksander Masłowski, który godnie zastąpił poprzednich prowadzących Andrzeja Januszajtisa i Jerzego Sampa.

29 lipca ławki kościoła Bożego Ciała wypełnione były po brzegi. Warto nadmienić, że są to oryginalne siedziska, pochodzące z Bazyliki Mariackiej, stąd wysoka trzycyfrowa numeracja umieszczona na drzwiczkach. Była to doskonała okazja do poznania zabytkowego wnętrza świątyni, która cudem uniknęła zniszczeń wojennych. Wszak kościół zwykle otwierany jest tylko przy okazji nabożeństw.

koncert

Zagrały panie: dwie skrzypaczki Ewa Herman-Baranowska oraz Małgorzata Pestka-Horoń, a także wiolonczelistka Wioletta Jakimcio. Jak się okazuje wystarczą zaledwie dwa instrumenty, by oczarować publiczność. Publiczność składającą się z osób w różnym wieku. Na koncercie wykonano bowiem motywy filmowe, które zna niemal każdy. Był m.in. „Skrzypek na dachu”, „Forrest Gump”, „Benny Hill”, „Ojciec Chrzestny” oraz melodie ze „Stawki większej niż życie”, „Muppetów” i „Piratów z Karaibów”. Wszystkie utwory nagradzane były oklaskami.
Do bisów zachęcał także proboszcz świątyni, który skradł show, dowcipkując przy okazji.

Sierpniowy harmonogram występów znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń. Kolejne koncerty odbędą się we wnętrzach kościołów, w Domu Uphagena, Narodowym Muzeum Morskim i w Ratuszu Staromiejskim.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Ryszard Kopittke

autor zdjęć: Fotis74

cały terminarz:

26.07 (wt) , 19.00 – Kościół św. Barbary
28.07 (czw), 19:00 – Kościół Zielonoświątkowy
29.07 (pt), 19:00 – Kościół Bożego Ciała
30.07 (sob), 19:00 – Kościół św. Jakuba
2.08 (wt) – Centralne Muzeum Morskie
3.08 (śr), 19:00 – Dom Uphagena
4.08 (czw), 19:00 – Sala Kameralna PFB
9.08 (wt), 19:00 – Kościół św. Józefa
10.08 (śr), 19:30 – Kościół św. Elżbiety
11.08 (czw), 19:00 – Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
12.08 (pt), 19.30 – Kościół św. Brygidy
13.08 (sob), 19:00 – Kościół św. Katarzyny


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.