5 grudnia uroczyście pochowaliśmy Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofię Anielę z Romockich Jałowiecką. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz zarówno szczebla państwowego, jak i wojewódzkiego i samorządowego. Wśród gości zauważyliśmy sekretarza stanu i wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosława Sellina, Wojciecha Labudę, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, posła na Sejm Kacpra Płażyńskiego, Aleksandra Jankowskiego wicewojewodę Pomorskiego, prezydenta miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, Mariusza Chojnackiego  wójta gminy Ceków Kolonia, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta, prezesa Związku Filistrów Arkonii Bartłomieja Kachniarza oraz gości szczególnych: Andrzeja Jałowieckiego, prawnuka pp. Jałowieckich z rodziną.

Nie mogło zabraknąć patriotycznych  mieszkańców Gdańska, którzy tłumnie stawili się na cmentarzu.

Mieczysław Jałowiecki przyszedł na świat 2 grudnia 1876 w Syłgudyszkach, zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbyło się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany był przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci.

Na szczegółową relację z tej jakże pogodnej uroczystości zapraszam na stronę Muzeum II Wojny Światowej, a tutaj spójrzmy na pogrzeb obiektywem naszego redaktora.

Anna Pisarska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.