W listopadowy piątek pożegnaliśmy obrońców Westerplatte. Po 83 latach  spoczęli pod swoimi nazwiskami na nowym cmentarzu w Składnicy Tranzytowej. Uroczystość pochówku miała charakter państwowy. 

Na szczegółową relację zapraszam na stronę Muzeum II Wojny Światowej. Tutaj natomiast przypomnijmy sobie  lub zobaczmy – po raz pierwszy – jak Polska żegnała swoich najwaleczniejszych synów. Najpierw jednak rzecz szczególna: mało znany film z ataku Niemców na Składnicę, Oksywie i polskie stanowiska na Półwyspie Helskim. Ryszard Sielicki, prezes Wytwórni Telewizyjno-Filmowej „Alfa Szczecin” mówi:

W połowie lat 90. ubiegłego wieku ekipa filmowa Wytwórni Telewizyjno-Filmowej Alfa ze Szczecina realizowała na terenie powiatu słupskiego film o fabryce maszyn rolniczych Famarol ze Słupska. Do członków ekipy zgłosił się rolnik z informacją, że u niego na strychu nieżyjący już dziadek trzymał pudełko z taśmą filmową. Przekazał nam tę taśmę filmową do wykorzystania przez nas, za co jesteśmy wdzięczni. Okazało się, że są to archiwalne materiały dokumentalne kronik niemieckich z września 1939 roku, zrealizowane na taśmie 16 mm z dźwiękiem. Zwróciliśmy się do oddziału TVP Szczecin z prośbą o odtworzenie z telekina i przegranie tego materiału filmowego na kasetę Betacam SP. Taśmę oryginalną zostawiliśmy w ośrodku TVP Szczecin. Przeglądając nasze archiwum, natrafiliśmy na kasetę Betacam SP z tym materiałem filmowym i zdecydowaliśmy się opublikować go na naszej Polskiej Telewizji Internetowej, dokonując obróbki cyfrowej. Materiał jest unikalny, nieznany i warto go obejrzeć.

Galeria Marcina Pyrcina:

Nasza galeria:

This slideshow requires JavaScript.

Anna Pisarska

Westerplatte, Przeróbka, Gdańsk, województwo pomorskie, 80-562, Polska

Dodaj opinię lub komentarz.