Jest w Europie magiczny las. Nie jak z bajki, bardziej jak z baśni, jak z przygód Drużyny Pierścienia. Mowa o starym i tajemniczym lesie Sherwood. Nawet turyści nie psują tego wrażenia. Pewnie dlatego, że obszar do spacerowania jest ogromny. Można się zagłębić w gęstwinie i nie spotkać człowieka.

Są tylko wiewiórki, ptaki, trzeszczące konary i szum wiatru. Las Sherwood znajduję się hrabstwie Nottinghamshire, w Anglii. Jest częścią puszczy. Obszar udostępniony, z wyznaczonymi szlakami, to 423 hektary.

 

Dziś to teren rekreacyjny, kiedyś należał do króla. Ukrywał się w nim sam książę złodziei, legendarny Robin Hood. Robina w Kapturze nikomu przedstawiać nie trzeba, dodam tylko, że według legendy żył w lesie w latach 1191-1234. Nawet wiadomo na którym drzewie mieszkał. Oczywiście wybrano najstarsze i największe drzewo. Nie ma znaczenia, że Major Oak był w czasach Robin Hooda małym dębem, w którego dziupli zmieściłaby się zaledwie wiewiórka lub ptaszek rudzik (ang. Robin).

rudzik

Major Oak, to prawdziwy majestat, jedyny król puszczy. Waży ok. 23 ton, grubość pnia to 10 metrów, rozpiętość gałęzi – 28 metrów. Tylko wiek drzewa jest nie do końca ustalony, różne źródła podają od 800 do 1 150 lat. Już od XIX wieku konary drzewa mają podpory, najpierw drewniane potem metalowe. Od ponad 40-tu lat dąb jest otoczony barierką. I racja. Co by było gdyby każdy turysta chciał coś z drzewa na pamiątkę? Zapewne by chciał, bo Major Oak znajduje się na liście 50 największych drzew w Wielkiej Brytanii.

Major Oak

W pobliżu Majora stoją stoły piknikowe. Przyjeżdżają tu całe rodziny. Przywożą koce i kosze z prowiantem, aby spędzić piękny dzień na łonie przyrody. Trzy szlaki turystyczne są dobrze oznaczone. To raj dla biegaczy i psów.

Przy parkingu i przystanku autobusowym usytuowane jest malutkie muzeum. Oczywiście opowiadające historię Robin Hooda. Jest też sklep z pamiątkami gdzie można sobie kupić… strój Robina i szaty Lady Marion, oraz wiele, wiele innych suwenirów. Przy wejściu do muzeum jest automat który przerabia pensy na pieniążek z twarzą Robin Hooda, lub kogoś z jego towarzyszy. Ta atrakcja kosztuje 1p + £1.

Jest też restauracja. Pośrodku tego centrum rozrywki stoi, jakże by inaczej, rzeźba Robina i Małego Johna. Wszystko wokół przesycone jest legendą najlepszego z angielskich łuczników, lecz im głębiej w las, tym spokojniej i ciszej. Zdjęcia zamieszczone w artykule zrobiłam w październiku tego roku. Przedstawiam tylko jesienne widoki, ale jestem przekonana, że las Sherwood jest piękny o każdej porze roku.

rzeźba Robin Hooda

Magda Kawałek


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.