Wydarzenia i informacje

Uroczystości organizowane 1 września w ramach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w uroczystościach organizowanych 1 września 2022 roku w ramach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości organizowane 1 września w ramach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Uroczystości organizowane 1 września w ramach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Po porannych uroczystościach organizowanych o 4:45 na Westerplatte przez Ministerstwo Obrony Narodowej zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które tego dnia będzie czynne dla zwiedzających od godziny 7:00. Wstęp za symboliczną złotówkę.

W ramach obchodów o godz. 14:00 przewidziano debatę oksfordzką pt. „Dla młodzieży muzea stanowią bardzo ważny element edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej. Który kierunek lepiej wypełni to zobowiązanie? Narracyjne opowieści z wykorzystaniem zbiorów czy cyfrowe projekty w rozszerzonej rzeczywistości?” (Kino Muzeum). Wstęp wolny.

Następnie o godz. 16:30 w Kinie Muzeum odbędzie się pokaz filmu wojennego ,,ORZEŁ” w reż. Leonarda Buczkowskiego/1959r. wraz ze specjalnie przygotowaną prelekcją, którą przed seansem wygłosi dr Marcin Westphal, historyk, zastępca dyrektora ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Morskim (Kino Muzeum). Bezpłatne wejściówki na pokaz (uprawniają też do wejścia na wystawę czasową) dostępne są w kasach muzeum oraz online.

O godz. 19:00 odbędzie się wyjątkowy recital Leszka Możdżera „Wstanie świt”, na który składa się 12 kompozycji, wśród których pojawią się: autorskie utwory Leszka Możdżera, muzyka inspirowana twórczością wielkich polskich kompozytorów: Chopina, Lutosławskiego, ale i współczesne aranżacje: Larsa Danielssona, Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Namysłowskiego (Sala konferencyjna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku). Bilety wyprzedane.

Załoga Westerplatte.

Wydarzenia towarzyszące i spotkania:

  • finisaż wystawy archeologicznej „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte” (od godz. 7:00-15:00 na Westerplatte – prezentacja przy drodze dojścia do pomnika na wysokości terenów zielonych z napisem „Nigdy Więcej Wojny”)
  • omówienie prac archeologicznych, prowadzonych w obszarze magazynu nr 8/10/11/12 oraz zabytkowym falochronie w zakresie weryfikacji informacji o możliwości pochówku w tym obszarze jednego z Obrońców Westerplatte (Westerplatte – lokalizacja na prawo od deptaka /promenady/, w godz. 9:00, 12:00 i 15:00),
  • spotkanie z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku – 01.09 w godz. 09:00-12:00 (Kino Muzeum),

A także specjalnie dla odwiedzających MIIWŚ 01/09:

  • otwarta pracownia konserwacji – doskonała okazja do bliższego poznania muzealnych specjalistów dbających o stan zachowania zbiorów MIIWŚ (godz. 10:00 i 12:00, zbiórka na poziomie -1, przy punkcie info), obowiązuje kolejność przyjścia do miejsca zbiórki, zbieramy grupy do maksymalnie 15 osób,
  • zwiedzanie części wystawy głównej oraz dziecięcej wraz z edukatorami ubranymi w stroje przedwojennych nauczycielek i mundury z września 1939,

W sekcji A więc wojna! będzie można wysłuchać m.in. opowieści o obronie Westerplatte, ale także m.in. o obronie Helu, obronie Poczty Polskiej, niemieckich zbrodniach z września 1939 r. czy oblężonej Warszawie.

  • gościom na wystawie o tragicznej historii i wydarzeniach 01/09 będą przypominali także młodzi aktorzy, którzy w strojach z epoki będą pojawiali się w wybranych sekcjach wystawy głównej, wykonując przejmujące etiudy teatralne.

Więcej informacji

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.