Mieszkańcy i przedsiębiorcy protestują przeciwko zamknięciu na minimum dwa lata całego Długiego Pobrzeża.
Długo oczekiwany remont Długiego Pobrzeża według nieoficjalnych informacji ma się zacząć 15 listopada. Już w 2021 Urząd Miasta poinformował przedsiębiorców i mieszkańców Długiego Pobrzeża (na odcinku od Zielonego Mostu do Żurawia) o planowanym remoncie. Według ubiegłorocznych ustaleń remont miał być przeprowadzany etapami, czyli odcinkami ok. 20-metrowymi. Zapobiegłoby to całkowitym zamknięciu ruchliwej i najczęściej odwiedzanej części Głównego Miasta, a zarazem odcięciu lokali gastronomicznych i sklepów od klientów. Jednak podczas ostatniego spotkania, które odbyło się w zeszłym tygodniu, poinformowano właścicieli lokali przy Długim Pobrzeżu, że podczas prac remontowych cały kilkusetmetrowy odcinek Długiego Pobrzeża zostanie zamknięty na minimum dwa lata.
Zdesperowani przedsiębiorcy są pewni, że podczas tego remontu zbankrutują z powodu odcięcia ich lokali i sklepów od klientów. Szczególni boli ich to, że urzędnicy nie chcą z nimi rozmawiać i nikt z nimi nie chce z nimi konsultować przebiegu tego remontu. Do dzisiaj nikt nie poinformował ich o harmonogramie prac remontowych ani oficjalnym terminie rozpoczęcia prac.
Wszyscy przedsiębiorcy i mieszkańcy, zebrani na spontanicznym proteście i spotkaniu z mediami przy Bramie Chlebnickiej, są zgodni, że remont jest potrzebny i konieczny.
Jednak sposób, w jaki “miasto” ich traktuje, jest skandaliczny. Jeżeli urzędnicy miejscy pozostaną głusi, przedsiębiorcy i mieszkańcy Długiego Pobrzeża zapowiadają zaostrzenie protestu włącznie z blokowaniem remontu. Łukasz Hamadyk ze Stowarzyszenia Gdańsk Tworzą Mieszkańcy złożył na ręce prezydent Aleksandry Dulkiewicz pismo z pytaniami na temat przebiegu remontu. Również radny miejski Przemysław Majewski złożył do prezydenta Gdańska interpelację w sprawie wpływu remontu Długiego Pobrzeża na działalność pobliskich przedsiębiorców.
Macie to za czym głosowaliście w wolnych wyborach…Przez dwa lata wykończą was wszystkich, wyrzucą, a lokale i wasze mieszkania przejmą znajomi i kolesie magistratu P. Dulkiewicz.