Wiosna Patriotów to szereg wydarzeń upamiętniających 80-lecie Wybuchu II Wojny Światowej, 100 lecie Niepodległości oraz 20 lecie beatyfikacji Męczenników Gdańskich. W ramach Wiosny odbędą się koncerty, wystawy, projekcje filmów, konkursy, wykłady, konferencje. Wydarzenia będą miały miejsce głównie w Gdańsku, od kwietnia do końca maja.
Finałem akcji jest Defilada Zwycięstwa 11.05.2019, która przejdzie Starym Miastem, z udziałem licznych rekonstruktorów, pojazdów bojowych, harcerzy. Celem akcji jest rozbudzenie dyskusji na temat patriotyzmu dzisiaj, podkreślenie pozytywnej strony bycia patriotą, dyskusja nad tym, co to znaczy oraz ukazanie sylwetek ludzi, którzy mogą stać się autorytetami i wzorami do naśladowania zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.
Wykład z Piotrem Niwińskim – wykład poświęcony historii Żołnierzy Wyklętych.
Pokaz filmu Piaśnica
We współpracy z Muzeum Piaśnickim, zapraszamy na pokaz filmu „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich warstwach przywódczych w czasie krwawej jesieni 1939 roku. Dokument, wzbogacony archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków.
Nabożeństwo o Męczennikach Gdańskich (19.05.2019, godz. 16:00)
Wydarzenie parafialne. Jest to parafia bł. Ks. Miegonia. W programie wydarzenia litania, modlitwa oraz koncert.
Kwartet Floridus
Warto wciąż wsłuchiwać się, jak poprzez sztukę, człowiek wyraża ważne dla siebie wartości. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców na wyjątkowy czas z muzyką. Pieśni patriotyczne w wykonaniu kwartetu wokalnego Floridus, zabrzmią w gdańskim kościele na ul. Łąkowej. Wysłuchamy tradycyjnych melodii w ciekawej aranżacji. Świetnym wykonaniu. Gdańscy muzycy zapraszają.
Pokaz filmu „Wyklęty”
„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.
Wystawa o Męczennikach Gdańskich
Celem wystawy, jest ukazanie życia męczenników: jakimi wartościami się kierowali, jakich dokonywali wyborów, co mówili. Chcemy pokazać, że także za życia byli osobami, które warto naśladować. Poprzez takie spojrzenie, ich postacie mogą stać się bliższe dla odbiorcy. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w wybranych parafiach Trójmiasta. Wystawa zorganizowana we współpracy z Gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawa „Żołnierz Kościoła. Ksiądz podpułkownik Józef Zator-Przytocki »Czeremosz« 1912–1978”
Postać znana Gdańszczanom, lecz wciąż warta przypominania. Bohater ekspozycji w momencie wybuchu II wojny światowej poprosił przełożonych o zgodę na służbę wojskową. Chciał zostać kapelanem. Na front zgłosił się jako ochotnik. W Krakowie pomagał w redagowaniu prasy podziemnej i w konspiracyjnym duszpasterstwie Armii Krajowej. W końcu został dziekanem Okręgu Kraków AK. Za swoją postawę otrzymał Order Wojenny Virtuti Militari. Na resztę opowieści zapraszamy na wystawę autorstwa Anny Dymek, z Gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
przeczytaj:
Koncert Kuby Kornackiego „Trzy sny”
Zapraszamy na niezwykły koncert, który przeniesie nas w wewnętrzny świat zmagań i wątpliwości bohaterów Wiosny. Autorskie utwory Kuby Kornackiego przeplatane będą „żywym” głosem tych, którzy się nie poddawali. Również w walce ze sobą samym. Koncert, który jak mówi autor „będzie trochę książką, trochę spotkaniem z muzyką, a trochę spektaklem. Piosenki tworzące całość, to opowieści, niejednokrotnie z suspensem, które przeniosą słuchacza w świat najskrytszych marzeń i pragnień. To muzyka skierowana do ludzi, którzy nie dziwią się, że piosenka jest „z tekstem”.
Koncert Tadka
Zapraszamy na ciekawy koncert. Prawdziwym symbolem nowego kierunku w rodzimym hip hopie jest Tadek z krakowskiej Firmy. W zeszłym roku ukazał się jego debiutancki album „Niewygodna prawda”, w całości poświęcony dziejom Polski w XX wieku. W jego utworach dominują wysmakowane metafory i chwytający za serce nawet największych twardzieli przekaz.
Pokaz filmu „Józef Zator Przytocki pseudonim Czeremosz”
Na podstawie zachowanych dokumentów i relacji świadków powstał film o niezwykłym duszpasterzu. Był on kolejno kapelanem Armii Krajowej, więźniem Zakładów Karnych we Wronkach i na warszawskim Mokotowie, a po wyjściu na wolność – proboszczem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Film jest efektem pracy zespołu Telewizji Gdańsk. To oni przeglądali tysiące dokumentów i przez wiele godzin nagrywali wypowiedzi osób, które znały tego niezwykłego księdza.
Konkurs plastyczny „A to Polska właśnie – patriotyzm przyszłości” 30.04-11.05
Celem konkursu jest pobudzenie refleksji nad tym, czym jest dzisiaj – i będzie jutro patriotyzm. Poprzez wyobraźnię, chcemy zachęcić młodzież do zastanowienia się chwilę nad tym ważnym tematem. Zadaniem jest wyrażenie w formie pracy plastycznej lub graficznego mema z czego, mogą być dumne następne pokolenia Polaków.
Konkurs literacki „Patriotyzm przyszłości – przedstaw swoją wizję patriotyzmu następnych pokoleń” 30.04-11.05
Poprzez konkurs, promowane i rozpowszechniane będą wśród młodzieży idee patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Przede wszystkim jednak, zależy nam by zachęcić młodzież do doskonalenia umiejętności literackich, pokazywania ich i rozwijanie wyobraźni. Rozstrzygnięcie konkursu 11 maja.
Konkurs pieśni patriotycznej „JEST TAKIE MIEJSCE, JEST TAKI KRAJ” 17.05
Celem konkursu jest między innymi rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów poprzez popularyzację pięknych pieśni patriotycznych. Konkurs odbędzie się w maju, w czterech kategoriach wiekowych.
Niezłomny ojciec – niezłomny syn – biwak patriotyczny
Razem z Bractwem Świętego Pawła, z ojcami i dziećmi, będziemy czynnie przeżywać podstawowe więzi, jakie budują naszą teraźniejszość i przyszłość. Będzie to czas wspólnego odpoczynku, ale też rozmów na najważniejsze tematy.
Defilada Zwycięstwa 11 maja
Defilada Zwycięstwa organizowana jest przez Fundację „Gladius Gloriae”. Wydarzenie związane jest z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które od 2011 r. jest obchodzone w całej Polsce. Została ona objęta Patronatami Honorowymi przez: Marszałka Województwa Mieczysława Struka; Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha; Metropolitę Gdańskiego abp Sławoja Leszka Głodzia; Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina.
Po raz pierwszy Defilada została zorganizowana 1 marca 2015 pod nazwą „Defilada Niezłomnych”. Celem tegorocznej Defilady jest upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli o wolność całej Polski, ponieważ we w tym roku będziemy obchodzić 80-lecie wybuchu II Wojny Światowej. Wydarzenie zostało zaplanowane więc na większą skalę: udział weźmie więcej rekonstruktorów i harcerzy, odbędzie się wielka Miejska Gra familijna, Msza Święta, defilada, a na koniec zapraszamy na koncert. Zapraszamy wszystkich Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i okolic, zapraszamy całe rodziny na tą niezwykłą żywą lekcję historii.
Wiosna Patriotów – ramowy plan wydarzeń:
kwiecień 2019
- 5 kwietnia – Wykład o rodzinie Ulmów sala BHP
- 12 kwietnia – Pokaz Filmu o ks. Zator Przytockim, parafia św. Wawrzyńca w Gdyni
- 13 kwietnia – Pokaz filmu „Wyklęty” z udziałem Marcina Kwaśnego
- 13 kwietnia – Koncert TADEK, parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku
- 17 kwietnia – Pokaz filmu Piaśnica, parafia św. Urszuli Ledóchowskej w Gdańsku
- 26 kwietnia – Pokaz Filmu o ks. Zator Przytockim, parafia Zesłania Ducha Świętego w Sopocie
maj 2019
- 11 maja – Defilada Zwycięstwa, Gdańsk
- 11 maja – Wielka Gra Miejska dla drużyn harcerskich, Gdańsk
- 11 maja – Familijna gra miejska, Gdańsk
- 14 maja – Wykład z Piotrem Niwińskim, parafia NMP Królowej Różańca
- 15 maja – Wykład o rodzinie Ulmów, sala BHP, Gdańsk
- 16 maja – Panel dyskusyjny „O patriotyzmie jutra”
- 17 maja – Pokaz filmu Piaśnica, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni
- 17 maja – Wystawa o Męczennikach Gdańskich św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku
- 17 maja – Pokaz Filmu o ks. Zator Przytockim św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku
- 17 maja – Koncert pieśni patriotycznej, konkurs piosenki patriotycznej św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku
- 18 maja – Pokaz filmu Piaśnica, parafia św. Wawrzyńca w Gdyni
- 19 maja godzina 16.00 – Nabożeństwo o Męczennikach Gdańskich, Nowy Port
- 24-26. maja – Niezłomny ojciec – niezłomne dzieci – biwak patriotyczny
- 31 maja – Pokaz filmu Piaśnica , parafia Zesłania Ducha Świętego w Sopocie
- 31 maja – Koncert „Trzy Sny” Jakub Kornacki
czerwiec 2019
Wystawa o Męczennikach Gdańskich:
- 5 kwietnia – parafia NMP w Pruszczu Gdańskim
- 12 kwietnia – parafia św. Wawrzyńca w Gdyni
- 26 kwietnia – parafia Zesłania Ducha Świętego w Sopocie
- 10 maja – parafia Niepokalanego Serca Maryi, Wiślina
Organizatorzy:
Fundacja Gladius Gloriae
Bractwo Świętego Pawła
Partnerzy:
Instytut Pamięci Narodowej
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum Piaśnickie
Columbus akademia rozwoju osobistego
Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego: Mieczysław Struk
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź
Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin
Rektor Akademii Marynarki Wojennej kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht
Gdańskie Seminarium Duchowne
Narodowe Centrum Kultury
Program „Niepodległa”
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kuratorium Oświaty w Gdańsku
Patronat medialny:
TVP3
tozsamosc.net
Radio Gdańsk
polskieradio24.pl
Gdańsk Strefa Prestiżu
Dziennik Bałtycki
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe