Apel do radnych o zachowanie Zakosu Stodolnego

Proszę Państwa, przedstawiam Zakos Stodolny (Scheunen Winkel)- to, co zostało z północnych fortyfikacji miasta. Były trzy zakosy: Stodolny, Wdowi i Oliwski. Wdowi był największy i był już po drugiej stronie alei, Oliwski na środku, a najbliżej fotografa Stodolny – ciąg umocnień  z XVII wieku (należy patrzeć w kierunku żółtego wiaduktu).

Zakos Stodolny

Żeby było można wyjść z miasta, w Zakosie Oliwskim przebito bramę – stąd Brama Oliwska. Z nich wszystkich ostał się ten na środku zdjęcia – fragment zieleni na podwyższeniu. Bardziej znany jako boisko Donalda Tuska, świadek oblężeń Gdańska i ostaniec sztuki fortyfikacyjnej.

Zakos Stodolny – boisko

Na tym terenie stykają się dwa plany zagospodarowania przestrzennego. Oba dopuszczają zabudowę mieszkaniową, biurową, parkingi podziemne i co tam chcecie. Ale do tej pory nic się nie działo. Dzieci nadal grały w piłkę.

Zakosy
Zakosy na planie Gersdorffa 1822 r.

W czwartek 27 września Rada Miasta będzie uchwalać przystąpienie do sporządzenia jednego planu. Jak mniemam, na wniosek Centrum Hewelianum, bowiem w uzasadnieniu jest umożliwienie działalności Hewelianum.

Jest także pewien zapis: zagospodarowanie ma się odbywać z zachowaniem dbałości o dziedzictwo kulturowe i spuściznę historyczną. Apeluję więc do radnych: uszanujcie! Liczę  na to, że po przystąpieniu do sporządzania planu, mając na uwadze słowa o wielkim Gdańsku, solidarnym, szanującym dokonania dawnych mieszkańców, tak chętnie odwołując się do złotego wieku naszego miasta, nie pozwolicie na naruszenie struktury wału.

Taką samą nadzieję wyrażam wobec Centrum Hewelianum, choć nie przypuszczam, że chce boisko, by dzieci nadal  tam się bawiły. Dzieci w końcu mogą siedzieć w domu przed komputerami.

Matthaeus Deisch Brama Oliwska z zakosami 1761–1765
Matthaeus Deisch Brama Oliwska z zakosami 1761–1765

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.