Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego wykładu z cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia”. Tym razem prof. Marek Kornat opowiada o traktacie z Locarno (1925 r.) i niemieckich nadziejach na pokojową rewizję Traktatu Wersalskiego w kwestii Gdańska.

Podpisanie przez Anglię, Francję, Belgię i Włochy układu z Niemcami w październiku 1925 r. zaogniło stosunki polsko-niemieckie. Pominięcie Polski w treści porozumienia umożliwiało Niemcom rewizję postanowień Traktatu Wersalskiego w sposób pokojowy. Układ lokarneński gwarantował bowiem granicę francusko-niemiecką i belgijsko-niemiecką z całkowitym pominięciem granicy niemiecko-polskiej, w tym Wolnego Miasta Gdańska. Rok później Niemcy przystąpiły do Ligii Narodów, co nie zmieniło znacząco polityki tego kraju, zmierzającej w stronę podważenia ładu wersalskiego. Jeden z artykułów Paktu dopuszczał bowiem rewizję tych traktatów, których wykonanie nie jest możliwe. Strona niemiecka rozumiała przez to możliwość zmiany przebiegu wschodniej granicy, uwzględniając aneksję Wolnego Miasta Gdańska. Polska znalazła się w bardzo niebezpiecznym położeniu, im bliżej lat 30. tym większe zagrożenie czyhało ze strony niemieckich narodowych socjalistów, zdobywających coraz większą popularność za zachodnią granicą.

Wykład prof. Marka Kornata o Wolnym Mieście Gdańsku: Locarno i niemieckie nadzieje na pokojową rewizję Traktatu Wersalskiego, a Gdańsk (1925-1930)

Zobacz i wysłuchaj poprzednich wykładów.

Kolejne zaplanowane wykłady prof. Marka Kornata z cyklu „O historii Wolnego Miasta Gdańska na stulecie jego utworzenia”:

  • 15 września 2020 Gdańsk w szczytowej fazie napięć polsko-niemieckich (1931-1934)
  • 13 października 2020 Upadek Ligi Narodów i polska koncepcja układu stabilizacyjnego w sprawie Gdańska (1935-1938)
  • 17 listopada 2020 Niemieckie żądania i oferty. Na drodze do wojny (1938-1939)

Wygłoszone wykłady zostaną opublikowane w formie drukowanej przez wydawnictwo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 2021 roku.

Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe

 

 

Dodaj opinię lub komentarz.